Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravicová Praha je pro mě výzva, věří si Zavadil. A odbory se radují

Ekonomika

  15:55
PRAHA - Předáci odborových svazů Zavadilův záměr jít do Sněmovny schvalují. Slibují si od svého dosavadního šéfa to, že tam bude hájit odborářské zájmy. Míní, že by takových lidí mělo do vysoké politiky vstupovat víc.

Šéf odborářů Jaroslav Zavadil. foto: ČTK

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové odbory politiku "jednoznačně dělají" a jsou s ní spjaty. "Pořád ovlivňujeme politiku jako lobbisté. Ale když máte možnost ovlivnit politiku přímo a máte možnost do toho dění vstoupit, tak to není nic špatného, proti čemu by byli naši členové," uvedla Žitníková. Zavadilův odchod je podle ní "vyústěním toho, jak bychom si představovali, aby se v této zemi žilo".

Odboráři v barvách levice

Odbory posloužily jako odrazový můstek do nejvyšších politických pater šéfům ČMKOS už v minulosti. Richard Falbr je europoslancem a Milan Štěch je předsedou Senátu (oba ČSSD). Podle Josefa Středuly mají odborářskou minulost ale i pravicoví politici.

Řekl, že senátor ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera byl mluvčím na prvním porevolučním sjezdu svazu KOVO a europoslanec a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský byl v dílenském výboru ve vítkovickém podniku.

Úřednické odbory podle svého šéfa Jana Rovenského vždy prosazovaly zásadu, že by odboráři měli postupovat nadstranicky, ale ne nepoliticky. Předák míní, že Zavadilova kandidatura je správná. "Skutečně na půdě Poslanecké sněmovny může účinně podporovat zájmy zaměstnanců, nechci říkat zájmy odborů," dodal Rovenský.

Oceňuje také to, že se Zavadil kvůli svému vstupu do politiky rozhodl odejít z čela odborové centrály. Také podle předáka nejsilnějšího svazu KOVO Josefa Středuly tím udělal odborům dobrou službu. Dal prý jasně najevo, že se nedá sloučit členství ve Sněmovně s prací předáka.

Útok na pravicovou baštu

Zavadil je lídrem kandidátky ČSSD v Praze. Rád by získal víc než čtyři mandáty, které strana v metropoli dosud měla.

"Praha je taková pravicová bašta, je to pro mě výzva. Udělám pro to všechno, abych tu kandidátku dovedl k lepším výsledkům, než měla minule," uvedl Zavadil. ČSSD podpořilo v roce 2010 v parlamentních volbách v Praze 15 procent volících, získala čtyři mandáty. Zavadil jako lídr kandidátky má své místo v dolní komoře téměř jisté.

Předák neplánuje, že by do sociální demokracie vstoupil. Z čela odborové centrály chce odejít po volbách začátkem listopadu. Funkci předsedy složí na sněmu ČMKOS.

Zavadil dostal úkoly

Odboráři už v pondělí Zavadilovi dali úkoly, které by podle nich měl splnit. Budou prý dohlížet na to, jak k nim v parlamentních lavicích přistoupí. Podle Středuly odbory připravují seznam požadavků a úkolů, které by chtěli po budoucích poslancích a členech povolební vlády.

Představit se je chystají zhruba do dvou týdnů. Důraz kladou na snižování nezaměstnanosti, posílení růstu ekonomiky a sociální dialog, tedy na komunikaci kabinetu s nimi a se zaměstnavateli.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové vedení si odboráři budou volit v dubnu příštího roku. Od listopadu do jara by měl centrálu vést její místopředseda, pomáhat by mu měl sbor dalších předáků.

Zavadil patří k nejviditelnějším odborářům, navíc s jadrným slovníkem. Je také poradcem a přítelem prezidenta Miloše Zemana. Ten oznámil, že pokud se Sněmovna nyní rozpustí, vyhlásí volby na 25. a 26. října.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat