Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Jaroslav Fenyk versus Pavel Šámal aneb Za vším hledejte ženu

Ústavní soudce Pavel Šámal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soudce Pavel Šámal. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Ústavní soud minulou středu vyhlásil nález, jímž na konci května zamítl návrh libereckého okresního soudu vyškrtnout z trestního zákoníku minimální pětitisícovou výši škody, jejíž způsobení již představuje trestný čin.

Před soudem v Liberci stojí H. P., obžalovaná z krádeží věcí v celkové hodnotě 7525,60 Kč. Ukrást je měla natřikrát. Způsobená škoda se postupně sčítala, až se lehce přehoupla právě přes hranici 5000 Kč.

Podle soudce, jenž její případ na severu Čech soudí, dnes už odcizení 5000 Kč nepostihuje oběť stejně citelně jako před 18 lety, kdy se tehdejší minimální výše škody v trestním právu (2000 Kč) zvedla na tu současnou.

Ústavní soudce Jaroslav Fenyk.

Ústavní soudce Jaroslav Fenyk. | foto: Ústavní soud

Přestože zákonodárce podle soudce deklaroval záměr minimální hranici škody i její násobky upravovat o inflaci, nikdy tak neučinil. Aktuální výše minimální škody v trestním právu tak již neodpovídá současné životní úrovni ani cenové hladině. Zatímco v roce 2002 představovalo 5000 korun 35 procent průměrné mzdy, dnes už jen 15 procent. Zůstává-li výše škody v trestním právu stejná i přes tyto ekonomické změny, vede to podle libereckého soudce k tomu, že se zpřísňuje trestní postih za jednání, jež dříve bývala jen přestupky.

ÚS v trestním zákoníku škrtat odmítl. Slova „škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč“ v něm (§ 138 odst. 1) nadále zůstala. Podle ústavních soudců mohou totiž obecné soudy od stíhání pachatelů, kteří způsobili škodu jen o něco málo převyšující hranici 5000 Kč upustit, pokud jejich jednání nebylo společensky škodlivé anebo ukazuje-li se jejich stíhání pro daný skutek jako neúčelné.

Dva profesoři = dva názory

K odůvodnění nálezu uplatnili disent oba profesoři trestního práva u ÚS – Jaroslav Fenyk i Pavel Šámal. Zatímco podle Fenyka nelze od trestního postihu za škodu, byť při její spodní hranici, upustit, pokud ji „jako trestnou jednoznačně a nezpochybnitelně stanovil zákonodárce“, podle Šámala by to bylo možné v případě hyperinflace.

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.


Tady by mohla má glosa skončit. Avšak i zde platí Dumasovo Cherchez la femme! aneb Za vším hledejte ženu! Autorkou nosné části disentu, k němuž se profesor Šámal připojil, je totiž ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Vzpoura komentátorky. Kolegové v New York Times ji nazývali nacistkou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bari Weissová byla až do úterý komentátorkou a editorkou v názorové rubrice listu New York Times. Odešla sama, přestože...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...