Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

KOMENTÁŘ: Následky zavedení teritoriality exekutorů pro bagatelní pohledávky zaplatíme všichni

Exekuce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna v prvním čtení nevrátila návrh Pirátské strany k dopracování a spolu s vládní novelou exekučního řádu ji přikázala ústavněprávnímu výboru. Aktuálně jsou tak ve hře další dílčí novely exekučního řádu, který v minulosti prošel desítkami více či méně nekoncepčních změn.

Ústavněprávní výbor má nyní 80 dnů na zvážení, jaké z navrhovaných řešení novely exekučního řádu má být přijato. Ve hře je buď zavedení náhodného výběru exekutora tzv. teritoriality, nebo princip jeden dlužník – jeden exekutor spojený s povinnými zálohami na náklady exekuce a povinným zastavováním exekucí, u nichž se v posledních třech letech nepodařilo nic vymoci. Navíc ve čtvrtek na svém twitterovém účtu poslanec Patrik Nacher (ANO) napsal, že ve druhém čtení přijde s principem, který pracovně nazývá bagatelní teritorialita. Měli bychom se bát? Zcela jistě ano.

Teritorialita

V evropském rámci je teritorialita exekutorů zavedena v západních státech jako Francie, Belgie nebo Portugalsko, avšak v tomto rámci existuje zcela konkurenční prostředí a exekutoři nejsou státem direktivně jakkoliv přidělováni. V ostatních státech se zavedenou teritorialitou soudní exekutoři nejsou vůbec podnikateli, ale přímo státními zaměstnanci. Hybridem mezi těmito úpravami je pouze Slovensko a Maďarsko. Bohužel se však ukazuje, že náhodný výběr exekutora spojený s povinnou platbou za zastavení exekuce zavedený před více než dvěma lety na Slovensku nefunguje. Jak jinak si vysvětlit postup velkých věřitelů, kteří za tohoto stavu věci zcela přestali své pohledávky vymáhat, neboť s přihlédnutím k povinnosti hradit zálohy, výrazně snížené efektivitě vymáhání se jejich pohledávky (a to nejen bagatelní) nevyplatí vymáhat.

Přidáme-li ještě českou variantu bagatelní teritoriality, navrhovanou poslancem Patrikem Nacherem (ANO), spočívající v nemožnosti výběru soudního exekutora při vymáhání pohledávky věřitele do deseti tisíc korun, dostáváme další diskriminaci věřitelů, kteří budou znevýhodněni nejen proti věřitelům s vyššími pohledávkami, kterým by svobodná volba exekutora nadále zůstala zachována, ale především by takový věřitel byl znevýhodněn vůči exekutorovi samotnému.

Černý Petr

Exekutor se totiž ocitne nepochybně v pozici, kdy má nejen jistotu nápadu exekucí, ale rovněž by věřiteli mohl vyměřit zálohu na náklady exekuce a možná by i musel vyměřit zálohu na náklady exekuce, pokud tyto budou zavedeny jako povinné. Problém tkví v tom, že dnes riziko nevymožení pohledávky nese soudní exekutor. Nově by Černého Petra měl v rukou věřitel. 

Výše povinné zálohy totiž má být minimálně ve výši poloviny odměny exekutora a hotových výdajů. To představuje 2750,00 Kč, resp. 3327,50 Kč včetně DPH. Je pravdou, že při úspěšné exekuci by exekutorovi náleželo až 5500,00 Kč, resp. 6655,00 Kč včetně DPH, ale to jen v případě, že pohledávku vymůže. Hledisko nákladovosti úspěšného vymáhání jdoucí k tíži soudního exekutora nelze opomíjet, neboť tyto položky výrazně krátí příjem soudního exekutora a výrazně mohou snižovat i jeho zájem o aktivní vymáhání pohledávek a po třech letech exekuci zastaví s jistým příjmem od věřitele za nic. Pouze pro úplnost je třeba dodat, že bagatelní pohledávky v současné době představují něco přes 40 % z ročního půlmilionového nápadu nových exekucí. To by ročně znamenalo, že si cca 160 exekutorů přijde na 5,5 miliardy korun, které jim věřitelé zaplatí.

Další vývoj je nasnadě. Když budou dlužníci vědět, že se dluhy nevymáhají, nebude existovat jakákoliv motivace dluhy platit. Míra nezaplacených poplatků telefonním operátorům, za svoz komunálního odpadu, za internet, pojištění nebo jízdné tak nepochybně poroste.

Autor je advokát a partner advokátní kanceláře PRK Partners.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!