Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

legalTV.cz: Co dělat, když dojde k úmrtí zaměstnance

Advokátka Zuzana Rennerová. foto: legaltv.cz

PRAHA - Co dělat, když dojde k úmrtí zaměstnance v důsledku nemoci z povolání nebo pracovního úrazu? Jaké závazky dopadnou na zaměstnavatele z hlediska náhrady újmy?
  7:00

legalTV.cz: Co dělat, když se chcete připravit na smrt na internetu

Jedná se o náhradu věcné škody a o náhrady účelně vynaložených nákladů, například spojených s léčením zesnulého zaměstnance. Jak je to s částkami náhrad, které přísluší pozůstalým? Přináší novelizace zákoníku práce nějaké další novinky v této oblasti?

„Pokud dojde ke smrti zaměstnance v důsledku pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání, pak je zaměstnavatel v rámci své objektivní odpovědnosti povinen poskytnout pozůstalým taxativně stanovené druhy náhrad. V prvé řadě je to náhrada věcné škody, dále je to náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením zesnulého zaměstnance. Je to náhrada přiměřených nákladů spojených s pohřbem. A je to náhrada nákladů na výživu pozůstalých,“ říká advokátka Zuzana Rennerová.

A dodává: „V prvé řadě se tedy jedná o náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem, konkrétně tedy nákladů na pořízení náhrobní desky, kdy došlo, pochopitelně, k navýšení cenové úrovně.”

Celé video sledujte zde.

Autor:
Témata: Právo a justice

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat