Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Oběti trestných činů neznají svá práva, ukázal průzkum. Videa jim s tím mají pomoci

Domácí násilí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí násilí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Víte, na jakou pomoc a podporu máte nárok v případě, že se stanete obětí trestného činu? Znáte průběh trestního řízení a víte, co od něho očekávat? Jak postupovat, pokud se stanete svědkem nebo máte podezření na páchání trestného činu?

Obecně prospěšná polečnost proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí  představuje u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách první ze série videí, která přístupnou formou představí široké veřejnosti nejen práva obětí trestných činů, ale také ji seznámí s průběhem trestního řízení. Videa dále poskytnou informace svědkům trestných činů, či informují o tom, jak postupovat v případě podezření na páchání trestného činu.

Většina obětí trestných činů nezná svá práva a možnosti pomoci. To ukázal také výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci realizovaný v roce 2019, který byl primárně zaměřen na oběti kriminality, a mimo jiné mapoval informovanost dotazovaných o jejich právech a jejich znalost existence zákona o obětech trestných činů , který  garantuje práva obětem. Šetření jasně prokázalo nízkou znalost tohoto zákona mezi lidmi, neboť pouze 19 % dotázaných ví o existenci zákona. Zarážející je zejména fakt, že mezi oběťmi trestných činů, které se na policii obrátily, znalost deklarovalo pouze 22 %, tedy pouze o 3 % více, než jaká byla míra znalosti v běžné populaci. Policie má přitom za úkol informovat oběti trestných činů o jejich právech.

Neschopnost policie

Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem, k tomuto uvádí: „u našich klientek a klientů často narážíme na neschopnost policie poskytnout informace srozumitelnou formou tak, aby seznámení s právy provázelo též jejich pochopení. Nezřídka tedy oběti získávají přehled o svých právech až ve chvíli, kdy se obrátí na nás nebo na jiné pomáhající organizace“.

Tento nedostatek se nyní daří organizaci proFem překlenout. S podporou Ministerstva spravedlnosti ČR byla vytvořena série videí, která obětem trestných činů i široké veřejnosti jasně a srozumitelně představí jejich práva. Tato videa postupně diváky seznámí s právem obětí na pomoc a podporu, s právem na odškodnění, s průběhem trestního řízení, zároveň nabídnou informace o tom, jaká jsou práva a povinnosti svědků trestných činů, či povinnosti v případě podezření na jejich páchání.

Tato videa, stejně jako detailní přehled práv a povinností obětí trestných činů, budou k dispozici na internetových stránkách proFem. Oběti či jejich blízcí se zároveň mohou obracet na právní linku pomoci, kde získají potřebné informace.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Hana Lipovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!