10. září 2019 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Policejní prezident se omluvil za formulaci o daňové kriminalitě advokátů ve zprávě NCOZ

Policejní prezident Jan Švejdar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Jan Švejdar. | foto: ČTK

PRAHA V minulém týdnu se uskutečnila schůzka předsedy ČAK Vladimíra Jirouska s policejním prezidentem Janem Švejdarem, o níž předseda ČAK požádal kvůli paušálnímu nařčení českých advokátů v oblasti daňové trestné činnosti.

Toto nařčení bylo spolu s dalšími zavádějícími údaji zveřejněno ve výroční zprávě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na přelomu července a srpna letošního roku. Hned po zveřejnění informací se 1. srpna předseda ČAK důrazně ohradil otevřeným dopisem policejnímu prezidentovi i řediteli NCOZ.

Schůzka v této záležitosti proběhla 2. září a policejní prezident se předsedovi ČAK za nešťastnou formulaci u pasáže týkající se daňových deliktů, která neodpovídala reálné skutečnosti, osobně omluvil a slíbil zaslat i písemnou omluvu vedení české advokacie.

Konkrétně šlo o formulaci: „u daňové trestné činnosti, spadající do příslušnosti NCOZ SKPV, je patrné časté zapojení advokátů a daňových poradců jako řídících článků organizovaných skupin“.

„Je třeba vyzdvihnout, že přístup policejního prezidenta k dané problematice byl od samotného počátku vstřícný, což potvrdil i vlastní průběh zmíněného společného jednání. Věc byla uzavřena s tím, že text obsažený ve Výroční zprávě a mj. prezentovaný na tiskové konferenci vedení NCOZ byl formulován nešťastně a způsobem zcela neodpovídajícím skutečnému stavu na úseku daňové kriminality,“ uvedl po schůzce předseda Komory Vladimír Jirousek.

Předseda ČAK omluvu policejního prezidenta přijal a uvedl, že „omluva patří hlavně drtivé většině našeho advokátního stavu, která svoji činnost vykonává v souladu s etickým kodexem a dalšími zákonnými a stavovskými předpisy a jsem moc rád, že ji mohu kolegyním a kolegům tímto přetlumočit,“ uvedl Vladimír Jirousek a doufá, že uvedením věcí na pravou míru se podaří napravit to nejdůležitější – tedy kredit a dobré jméno advokátů.

Společná schůzka pak měla i další rozměr. Nejvyšší představitelé Policie ČR i ČAK se domluvili na spolupráci, zejména v oblasti dalšího vzdělávání v oblasti trestního práva.

Autorka je vedoucí odboru vnějších vztahů a tisková mluvčí České advokátní komory.

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?