Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Právo

PŘEHLED: Koronavirus v Česku ochromil práci. Na co má zaměstnanec nárok?

Bistro proti proudu je v provozu jen přes výdejové okénko. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA - Zaměstnavatelé se svými zaměstnanci narychlo hledají způsoby, jak během pandemie alespoň částečně zachovat chod firem.
  5:00

KOMENTÁŘ: Jsou pořadatelé akcí odpovědní za jejich zrušení z důvodu koronaviru?

Jednou z možností je home office. Práce z domova však svou povahou není vhodná pro všechny profese. „Home office nelze nařídit. Má-li zaměstnanec pracovat z domova, musí se s ním na tom jeho zaměstnavatel dohodnout,“ upozorňuje advokátka Nataša Randlová. Na jejich dohodě také záleží, jak dlouho bude home office trvat.

Zaměstnanec by na svém příjmu neměl nic pocítit. „Pokud se na práci z domova dohodnou, pak zaměstnanec pro zaměstnavatele nadále vykonává práci za standardní mzdu nebo plat. A navrch má právo na náhradu nákladů souvisejících s prací z domova. Třeba za opotřebení elektronických přístrojů a spotřebovanou elektřinu,“ doplňuje Randlová.

Podle Jaroslava Škubala z advokátní kanceláře PRK Partners nemusí být dohoda o home office písemná: „Stačí jednoduchý e-mail. Případně ústní domluva. Ta se ale špatně prokazuje, a právě tím je riziková. Může vést ke sporům, co a jak bylo domluveno.“

Co když ale možnost práce z domova není v pracovní smlouvě vůbec sjednaná a zaměstnanec na ni nechce přistoupit? „Pak zaměstnavateli nezbude, než ho poslat domů pro překážky v práci na své straně. Zaměstnanci pak náleží plný příjem,“ odpovídá Škubal.

Nařízení dovolené

Variantou, jak poslat část zdravých zaměstnanců domů, je nařídit jim dovolenou. To ale zaměstnavatel může jednostranně učinit jen s čtrnáctidenním předstihem. „Pro zaměstnance je určitě výhodnější zůstat doma raději kvůli překážkám na straně zaměstnavatele. Pak jim totiž náleží náhrada příjmu, jako kdyby byli na dovolené. A ta jim přitom stále zůstává zachována,“ radí Randlová.

Karanténa

Pokud lékař nebo hygienik nařídil zaměstnanci izolaci, ten se ocitl v dočasné pracovní neschopnosti. „Prvních čtrnáct dnů karantény mu zaměstnavatel platí šedesát procent průměrného výdělku. Od patnáctého dne pak zaměstnanec od státu pobírá dávky nemocenského pojištění, jejichž výše postupně v čase roste,“ vysvětluje Tomáš Bělina z advokátní kanceláře Bělina Partners.

legalTV.cz: Co dělat, když je epidemie a běží insolvenční řízení?

Zaměstnavatel nemá žádnou možnost, jak karanténní režim svých zaměstnanců kontrolovat. „Nad nařízenou karanténou dohlíží okresní správa sociálního zabezpečení, nikoliv zaměstnavatel,“ potvrzuje Bělina.

Tomu, kdo podmínky karantény nařízené v souladu s mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví nebo vlády poruší, hrozí v krajním případě dle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun. „O jejím uložení rozhoduje krajská hygienická stanice. Odvolání proti takovému rozhodnutí by projednávalo ministerstvo zdravotnictví, jehož rozhodnutí lze napadnout správní žalobou,“ dodává Bělina.

Nemocné v karanténě začala po nařízení nouzového stavu kontrolovat také policie.

Nouzový stav

Následky okamžitého uzavření obchodů, kin, restaurací, barů, kadeřnictví a dalších provozoven však už dopadly přímo na bedra zaměstnavatelů.

„Zákoník práce na vládou vyhlášený stav nouze bohužel nijak nepamatuje. Jedinou aplikovatelnou překážkou v práci tu proto je ta na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci mají nárok na náhradu mzdy ve výši 100 procent průměrného výdělku,“ říká Jan Koval z advokátní kanceláře Havel & Partners.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI

■ Home office lze nařídit pouze po dohodě. Zaměstnanci při práci z domova zůstává stejný příjem.

■ Zaměstnanec v karanténě je na nemocenské. Pobírá 60 % svého průměrného výdělku. První dva týdny ho vyplácí zaměstnavatel a od 15. dne stát ve formě nemocenských dávek. Jejich výše v čase roste. Pro zaměstnance nyní není výhodné čerpat dovolenou.

■ Nouzový stav nevytváří podle platného práva překážku v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec má proto nárok na svůj průměrný výdělek v plné výši, i když mu zaměstnavatel teď objektivně nemůže přidělovat žádnou práci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!