Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Umělá inteligence zlepší dostupnost právních služeb, říkají advokáti z PRK Partners

25. narozeniny oslavila advokátní kancelář PRK Partners velkolepě – ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 25. narozeniny oslavila advokátní kancelář PRK Partners velkolepě – ve... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Velké advokátní kanceláře už často nesoutěží státní zakázky na právní služby. „Ceny jsou hluboko pod jejich personálními náklady,“ říká Robert Němec, partner advokátní kanceláře PRK Partners. V rozhovoru pro LN se s Radanem Kubrem, dalším partnerem kanceláře, ohlíží za 25letou praxí.

LN: Letos kancelář slaví 25. výročí svého vzniku. S jakými představami byla v roce 1993 zakládána?
Němec: Kancelář vznikala na lidech, kteří vyrůstali a studovali v zahraničí a vraceli se sem v době ekonomické transformace. Ve firmě jsem začínal jako koncipient a cítil jsem obrovský potenciál práce s mezinárodními klienty, kteří byli zvyklí na standard právnické práce ze zahraničí – šlo o formu dokumentů, ale i vztah s klientem. A to tehdy v české advokacii nemělo vůbec žádnou tradici.

Kubr: Příležitost podílet se na ekonomické transformaci a posléze na rozmachu české ekonomiky byla ale velice lákavá. Trh tady vřel a byl nabitý energií, práce byla nesmírně zajímavá. Neměli jsme žádnou vizi rozvoje firmy. Vnímali jsme, že je tady prostor pro mladé právníky, kteří vystudovali v zahraničí a přinesli si zkušenosti. Tím jsme nabízeli alternativu k mezinárodním advokátním firmám.

LN: Úspěch tak na začátku zaručila malá konkurence právníků, kteří by měli zkušenosti ze zahraničí a uměli dobře jazyky?
Kubr: Dá se to tak říci. Právníků, kteří měli nějaké zkušenosti z ciziny, tehdy bylo opravdu málo. A poptávka po kvalitních právních službách byla obrovská. Tohoto momentu jsme využili a to nám pomohlo se etablovat.

Němec: První klienty jsme totiž získali hlavně díky doporučením od zahraničních advokátních kanceláří, které nechtěly svoje klienty, kteří začínali působit v Česku, pustit ke svým globálním konkurentům.

LN: Které byly podle vašeho názoru ty zásadní milníky, které ovlivnily tuzemský vývoj trhu právních služeb?
Němec: Rozvoj byl postupný. Ani si nemyslím, že by se na segmentu právních služeb podepsala finanční krize z roku 2008. Měla však dopad na zvýšení soutěže třeba v oblasti poskytování veřejných zakázek nebo právních služeb poskytovaných veřejnému sektoru. Zvýšená soutěž totiž vedla k naprosto neadekvátnímu snížení cen v určitém oboru.

LN: Jaké to mělo dopady na účast advokátních kanceláří ve veřejných zakázkách na právní služby?
Němec: Vedlo to k tomu, že dnes se velké advokátní kanceláře téměř vůbec nezúčastňují výběrových řízení na poskytování právních služeb státu. Jednoduše proto, že ceny jsou na tak nízké úrovni: jsme přesvědčeni, že za ně nelze kvalitní právní službu poskytnout. Jde často o částku hluboko pod personálními náklady, které velké kanceláře mají. Ke kritériu nejnižší ceny je třeba přihlížet, ale nelze zodpovědně a kvalitně vybírat poradce jen na základě ceny. To je ovšem obecnější problém, který se nedotýká jen právních služeb, ale všech konzultantů.

LN: Jaká by tedy měla být rozhodující kritéria při výběru vítěze tendru na právní služby?
Kubr: Do výběru by měla výrazně vstupovat i jiná kritéria. Zejména referenční zakázky nebo jinak garantovaná kvalita v určitých právních oblastech. Posuzovat by se mohla třeba přítomností výrazných osobností, které se problematice věnují v odborných publikacích, a podobně.

LN: Ale nevytvořilo by to naopak ještě větší prostor pro korupci?
Němec: Právě systém, který je dnes zaveden u výběru vítězů veřejných zakázek, je výsledkem skutečnosti, že výběrová řízení na poskytování služeb obsahují prostor pro machinace. Zpřísňování režimu zadávání veřejných zakázek je toho důsledkem.

LN: Vraťme se ještě k událostem na trhu právních služeb. Vaše kancelář má v týmu i právníka z Číny. Byl pro vás třeba vstup čínských investorů zásadní?
Němec: Neřekl bych, že vstup čínských investorů byl nějaký velký mezník. Na rozdíl od toho, jak to vypadá navenek, nejsou čínské investice nijak zásadní. V porovnání se zahraničními investory z jiných zemí jsou čínské investice vlastně zanedbatelné. Investoři se ale dost mění vlivem sankcí uvalených na Rusko. Velké ekonomické síly jsou však i v českých skupinách, které po revoluci hodně vyrostly.

LN: Žijeme v době digitalizace, automatizace a robotizace. Očekáváme nástup virtuální reality, umělé inteligence, samořídicích dopravních prostředků a podobně. Dotýká se to i trhu právních služeb. Jak s tím budete pracovat?
Němec: Umělá inteligence v právu je spíš v počátcích. Stav technologie je zejména na úrovni automatizace procesů. Automatizaci však věnujeme hodně pozornosti. Ve spolupráci se softwarovými společnostmi vyvíjíme vlastní nástroje, které budou sloužit k zefektivnění práce a zlepšení její kvality. Spolupracujeme i s vydavatelstvími, které připravují právní vzory, které pak zpřístupňují širší veřejnosti. Jde nám o to, aby i na internetu byly kvalitní právní dokumenty.

LN: Prospěly vaší práci tyto nové možnosti nějak konkrétně?
Němec: Určitě. Jasným trendem jsou programy na vytváření dokumentů. Jde o technologie, které nemají nahrazovat právníky, ale naopak zvyšovat efektivitu práce. Nám to umožňuje poskytovat právní služby v segmentu, který bychom jinak nebyli schopni obsluhovat. Pokud bychom totiž naše transakční sazby používali na běžný nákup nebo prodej nemovitostí, bylo by to velice neefektivní.

LN: Liší se v tomto český trh právních služeb od zahraničí?
Němec: V Česku máme malý trh, který je omezený jazykově i legislativně, takže na rozdíl od globálních firem si tyto nástroje musíme vyvíjet sami. Máme tak ale velký prostor pro vlastní vývoj, a proto do něj velmi investujeme. Chceme být alespoň krok před konkurencí.

LN: Jak se díváte na obavy některých kolegů, že právní roboti mohou advokáty vytlačit z trhu?
Němec: Je pravda, že to občas někde zazní. Myslím ale, že je to spíš naopak. Robotizace určitého segmentu právních služeb může vést k tomu, že se právní služba dostane i k lidem, kteří ji dnes vůbec nepoužívají. V současné době je zcela běžné, že lidé kupují nemovitosti. Málo jich ale věnuje pozornost právní stránce věci, tedy zda právní dokumentace odpovídá jejich záměru.

Umělá inteligence povede k tomu, že se zlepší dostupnost právních služeb – zejména pro spotřebitele, ale i pro malé a střední podnikatele. Budou mít k právu daleko blíž, a budou jej tak víc využívat. Od západních zemí nás totiž dramaticky odlišuje také to, že nejsme zvyklí mít k ruce „rodinného právníka“, se kterým se konzultují různé aspekty života. Technologie tak vedle zvýšení dostupnosti právních služeb rozšíří jejich využívání v širší populaci.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!