Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze bude jezdit taxi jen pro ženy. S kosmetickou krabičkou ‚poslední záchrany‘

Ekonomika

  6:00
PRAHA - V Praze začnou od dubna jezdit taxíky určené výhradně pro ženy. Služba s názvem Taxita je první ženskou taxislužbou u nás. Kromě toho, že za volantem najdete vždy ženu, nabídne start-up Taxita i doplňkové služby. V některých vozech zákaznice najdou kosmetickou taštičku, díky níž se mohou po cestě nalíčit.
Taxi pro ženy (ilustrační snímek)

Taxi pro ženy (ilustrační snímek) foto:  František Vlček, MAFRA

Nová služba Taxita má zaručit ženám bezpečnou jízdu bez nepříjemných zážitků. Alespoň takto se prezentuje na svých webových stránkách. Taxislužba má fungovat podobně jako Liftago přes aplikaci, která propojuje řidiče taxi a zákazníky, jen s tím rozdílem, že bude zaměřená čistě na ženy.

„Samozřejmě nemůžeme mužům zakázat, aby si nás objednali. Náš marketingový model je ale zaměřený na ženy. Ty můžou mít doprovod v podobě dítěte, manžela nebo seniora,“ řekla pro server Lidovky.cz jedna ze zakladatelek Daniela Vrbová.

O diskriminaci se nejedná, tvrdí zakladatelky

Projekt za kterým stojí Daniela Vrbová a Lucie Janigová se může zdát jako diskriminační. To ale zakladatelky rázně odmítají. Podle Vrbové je kolem nás mnoho služeb určených pouze pro ženy. „Obchod s dámským prádlem, fitness centrum pro ženy – tyto věci tady fungují a nikdo s nimi nemá problém. V dámském fitku také nenajdete muže, ale zákaz vstupu tam nemají,“ uvedla Vrbová.

Podněty k založení ryze ženské taxislužby sbíraly tvůrkyně už v minulosti. Právě poptávka po těchto službách je přiměla k start-upu Taxita. „Všimly jsme si, že podobné služby existují už v zahraničí a jsou velmi oblíbené. Nejenom proto jsme se rozhodly založit společnost Taxita. Ještě před samotným vznikem jsme zaznamenaly velký zájem přímo od zákaznic,“ dodala autorka projektu.

Kosmetická taštička nebo dětská sedačka

Pro své zákaznice bude mít Taxita ve vozech připravené i doplňkové služby v podobě dětské sedačky, kosmetické krabičky „poslední záchrany“ nebo možnosti přepravit domácí mazlíčky. V mobilní aplikaci bude u každého auta uvedeno, co konkrétní vůz obsahuje.

Ostrému provozu Taxity předcházely testovací jízdy. Řidičky najezdily téměř 15 tisíc kilometrů a převezly několik reálných zákaznic. Oficiálně začne Taxita fungovat až v dubnu. Na začátku by měly zákaznice, toužící po čistě ženské taxislužbě, rozvážet desítky řidiček. Podobně jako u služby Liftago budou řidičky odvádět 15 % z každé jízdy majitelkám Taxita. Tarif za ujetý kilometr se bude pohybovat v rozmezí od 22 do 28 korun. Podle Vrbové nechtějí rozhodně zaujmout nižší cenou, ale spíše exkluzivní službou na trhu.

První taxislužbou, ve které řídily auta pouze ženy, byla Lady in Pink. Vznikla v Londýně v roce 2006. Dnes jsou podobné taxislužby už ve světě běžné. Fungují například v Norsku, Rusku, USA nebo v Jihoafrické republice.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.