Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prima musí zaplatit za VyVolené statisíce

Média

  19:19
BRNO - Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu a dnes potvrdil šest pokut od 200.000 korun do 1,5 milionu, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila provozovateli televize Prima za vysílání reality show VyVolení. Některé scény VyVolených mohly ohrozit vývoj dětí, řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Vyvolení foto: ČTK

Obdobně NSS nedávno rozhodl o pokutách za reality show Big Brother na Nově. Prima se hodlá proti výroku NSS a pokutám od rady i nadále bránit soudní cestou. Pokuty ale bude muset nyní zaplatit, neboť případné další odvolací kroky nemají podle dostupných informací na pokutu odkladný účinek.

"Pořady byly vysílány v hlavních vysílacích časech a byly charakteristické řadou manipulativních praktik, agresí, verbální vulgaritou, jednáním pod vlivem alkoholu, uměle a samoúčelně exponovanou sexualitou," uvedla předsedkyně senátu Milada Tomková. Pouze v jednom případě soudci vrátili spor o pokutu z procesních důvodů k Městskému soudu v Praze.

Uvozovky dolníSoud vzal jako nezpochybnitelný fakt, že televize se stala nástrojem socializace dětí.Uvozovky horní

"Čekáme na to, až obdržíme rozsudek od NSS. Už nyní ale můžeme říct, že se samozřejmě připravujeme na to, že se proti tomuto rozhodnutí budeme bránit další právní cestou. S rozhodnutím vysílací rady totiž nesouhlasíme," řekl mluvčí Primy Ladislav Pavlík.

"Nikomu neublížím, když se svlíkám"
K Nejvyššímu správnímu soudu nedávno dorazila první skupina stížností souvisejících s vysíláním televizních reality show. Odborníci byli zvědaví, zda soudci zaujmou liberální, nebo naopak přísný postoj. Zatím NSS drtivou většinu pokut potvrzuje. "Soud vzal jako nezpochybnitelný fakt, že televize se stala nástrojem socializace dětí. To, co děti v televizi vidí a slyší, se nepochybně odráží v jejich vývoji," míní Tomková. Děti mají podle Dostálové na základě mezinárodních závazků i českých zákonů právo na zvláštní ochranu, které je v tomto případě nadřazeno nad právo na svobodu projevu.

Pokuty, o kterých NSS rozhodoval dnes a ve středu, se týkaly první i druhé řady VyVolených, jednotlivé epizody Prima vysílala na podzim 2005 a jaře 2006. Odůvodnění obsahuje detailní popisy závadných scén a výroků. "Jsem prostě číslo, když se napiju... Já takhle kalím, a pokud někdo takhle nekalí, tak nikomu tady neublížím, když se tady svlíkám do podprsenky," řekla například soutěžící Marie.

Při nedávném rozhodování o pokutách za Big Brother soudci NSS zdůraznili, že k postihu stačí pouhá možnost ohrožení fyzického, psychického a mravního vývoje nezletilých. Není tedy třeba dokazovat, že zařazením pořadu do vysílání mezi 06:00 a 22:00 k ohrožení vývoje mládeže skutečně došlo. Rada může podle zákona ukládat pokuty od 20.000 do deseti milionů korun.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...