Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč Nova nekritizuje Penny a Billu? Vybírají diváci, říká potravinový inspektor

Ekonomika

  14:48aktualizováno  17:40
PRAHA - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se obrátila na televizi Nova kvůli jejímu „Potravinovému inspektorovi“. Reportáže Televizních novin, ve kterých redaktor zjišťuje kvalitu nabízených potravin v českých obchodech, totiž zcela opomíjejí významné inzerenty Novy – tuzemské řetězce Penny Market a Billa.

Nejprodávanější kniha roku? Zřejmě kuchařka Ládi Hrušky foto: TV Nova

Rada požádala provozovatele CET 21 o vysvětlení, proč se v reportážní rubrice Potravinový inspektor neobjevují řetězce Penny Market a Billa, provozované německou společností REWE, přestože ostatní řetězce se srovnatelným zastoupením na trhu v pořadu již několikrát byly.

"Zejména pak o vysvětlení, zda nízký zájem potravinového inspektora o uvedené dva řetězce souvisí s faktem, že Billa a Penny Market jsou významnými zadavateli obchodních sdělení ve vysílání programů provozovatele CET 21," uvedla rada v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsledovanější televize se k šetření zatím nevyjádřila, materiál prý podle PR ředitele Novy Petra Koukolíčka zatím nemá k dispozici. Server Lidovky.cz se „potravinového inspektora“ Ladislava Hrušky ptal, kdo prodejny, do kterých se vypraví, vybírá.

„Z reportáží je patrné, že reagujeme na podněty diváků, ale v tuto chvíli by nebylo úplně vhodné se k tomu vyjadřovat. Obraťte se na našeho mluvčího, já na to názor mám, ale nebudu ho veřejně prezentovat,“ řekl serveru Lidovky.cz moderátor.

Televize Nova svého reportéra posílá do tuzemských prodejen a reportáž pak vysílá v rámci večerních Televizních novin. Televize v pořadu často upozorňuje na špatné skladování potravin nebo prošlé výrobky, které odhalí přímo na prodejně.

Příliš dlouhá reklama

Další případ, se kterým se rada obrací na Novu, je údajné překročení délky odvysílané reklamy. Toho se televize prý dopustila ve vysílání loni 30. listopadu, kdy mezi 1:00 a 2:00 ráno odvysílala 748 sekund reklamy a teleshoppingu, což je o 28 sekund více, než připouští zákon. Nova za to od rady dostala pokutu 25 tisíc korun, splatnou do 30 dní od nabytí právní moci. Dalších 1000 korun představují náklady řízení.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...