Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč troškařit, Praha 8 si postaví sídlo za miliardu

Ekonomika

  9:22aktualizováno  10:02
PRAHA - Městská část Praha 8 s konečnou platností rozhodla o výstavbě víceúčelového centra Nová Palmovka, kam přestěhuje své sídlo. Komplex vyroste na rohu ulic Zenklova a Sokolovská, kde je v současné době parkoviště. Náklady, původně odhadované na 1,4 miliardy korun, nyní radnice upřesnila na 1,14 miliardy korun.

Projekt Nová Palmovka

Výstavbu zaplatí ze tří miliard korun, které získala za prodej městských bytů.

 „Občané nebudou muset jezdit po celé Praze 8, protože v tuto chvíli je šest pracovišť mimo hlavní budovu, takzvaný „Bílý dům“, jehož provoz ročně stojí desítky milionů korun, kapacitně již potřebám úřadu nevyhovuje,“ vysvětlil starosta městské části Jiří Janků (ODS). Rekonstrukce hlavní budovy by podle něj byla nákladná.

Projekt Nová Palmovka

„V objektu bude řada drobných provozoven, velké obchodní centrum a budou v něm sídlit i firmy, které si kanceláře pronajmou,“ dodal starosta.
 Záměr Prahy 8 není v Česku ojedinělý. Novou radnici loni otevřela obec Chvalovice v bývalé bezcelní zóně Hatě na hranicích s Rakouskem.

Český rekord? Hradecké hejtmanství

Kritizovaná nákladná přestavba bývalého pivovaru na nové sídlo krajského úřadu skončila v roce 2007. Kraj celkem zaplatí 1, 48 miliardy korun. 480 milionů složil hned a následujících 20 let bude splácet 50 milionů korun ročně. Z pronájmu nebytových prostor v areálu naopak kraj vybere až 17 milionů ročně, tj. celkem za dvacet let 350 milionů.

Vydělala na ni z poplatků z provozu kasin, heren a nočních podniků. Mariánské Lázně plánují postavit radnici za 150 milionů korun v obchodní zóně Nová Chebská. Původní budovu chce město prodat s tím, že se z objektu stane rezidenční nebo lázeňský dům. Vedení města předpokládá, že peníze za prodej pokryjí třetinu nákladů výstavby.

Do výstavby nové radnice se chce pustit i městská část Praha 11. Do objektu za 310 milionů korun chce sestěhovat úředníky z dosavadních třech budov. O novém sídle uvažuje i Praha 7.

Radnice jako developer Centrum Nová Palmovka se od předchozích liší nejen náklady, které převyšují miliardu korun, ale i tím, že Praha 8 chce vynaložené peníze zpět.

„S výjimkou Zámečku prodáme všechny budovy, v nichž nyní sídlíme. A další peníze přinese nájemné z obchodních a kancelářských prostor,“ řekl starosta.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt Nová Palmovka, který se má otevřít počátkem roku 2015, má podle některých realitních odborníků šanci uspět. „Palmovka je dobře dostupná z centra města a Praha 8 celkově je oblíbenou kancelářskou lokalitou. Projekt je multifunkční a pronajímatelné plochy mají rozumné výměry. Pokud budou cenová očekávání investora reálná, neměl by být s pronájmem problém,“ uvedla Radka Novak, vedoucí kancelářské agendy poradenské společnosti Cushman & Wakefield v Praze.

Projekt Nová Palmovka

Poptávka po kancelářských prostorách se podle ní zvyšuje, přitom výstavba administrativních objektů se v období hospodářské krize výrazně zpomalila. „V příštím roce bude krátkodobě prostor dokonce nedostatek. Do budoucna se dá odhadnout roční přírůstek prostor okolo sto tisíc čtverečních metrů ročně,“ dodala Novak.

Praha v porovnání s jinými evropskými městy, jako jsou Amsterdam nebo Vídeň, ještě nevykazuje známky nasycení trhu, soudí Jiří Linhart, vedoucí oddělení komerčních pronájmů realitní společnosti Knight Frank. Letos poptávka oživuje, což vytváří prostor k umírněné realizaci nových projektů.

Záměr může narazit Projekt Nová Palmovka ale není bez rizika, soudí Jaromír Smetana, ředitel poradenské realitní společnosti DTZ. Nelze totiž spolehlivě určit, jak bude realitní trh vypadat v roce 2015.

„Projekt Nová Palmovka se podaří naplnit, ovšem za jak dlouho a za jakých podmínek, to dnes nikdo nedokáže odhadnout. Je třeba vzít v úvahu další projekty v lokalitě Prahy 8 a Prahy 9. Na místě developera bych dal přednost jiné lokalitě,“ řekl Smetana.

Nájemce kancelářských i maloobchodních prostor mohou Nové Palmovce přebrat konkurenční projekty jako Copa Centrum Národní, kde je partnerem silná developerská skupina CPI, dále projekt Bubny na stanici metra Vltavská, který začátkem září koupila firma UnibailRodamco či multifunkční objekt, který na stanici metra Dejvická připravuje Sekyra Group.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat