Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PROCHÁZKA: Velká IPO zatím hvězdu nepřinesla

Ekonomika

  7:00
Letošní rok sice není nějak extrémně povedený, ale to, co se děje na poli primárních úpisů, je až tragikomické.

Obchodníci na newyorské burze během primárního úpisu akcií firmy AVG foto: Reuters

Velká IPO, se kterými byla spojována velká očekávání, končí v nejlepším případě zrušením úpisu (Avast, Evonik), v tom horším pak snížením ceny mimo upisovací pásmo (fotbalový klub Manchester United) a v tom úplně nejhorším tristními výsledky obchodování ihned po vstupu, spojenými například s nenaplněnými očekáváními zisku (Facebook, Zynga).

Kde hledat důvody? Jedním z nich je určitě nejistá doba. Svět se změnil a je třeba tomu přizpůsobit i investorské vnímání reality – Facebook musíte brát v potaz, i když stejně jako já nejste uživatelem jeho služeb. Lidé nechtějí peníze ukládat pouze do zlata či čekat na dividendy ropných firem jako v 80tých letech, je třeba trh číst jinak. Ale jedna věc se nemění. IPO, které je primárně exitem stávajících akcionářů a nikoli investováním peněz do rozvoje samotné firmy, je prostě jen překupem za předem danou cenu a koupit se dá levně i draze. Ale ne všechna IPO letos byla špatná, dobře se zatím drží čínský First Tractor či český Twigonet, jen se o těchto malých firmách tolik nemluví.

Speciální kastou jsou právě fotbalové týmy, z našeho okolí je to třeba Ruch Chorzów či GKS Katowice, jejichž akcie od vstupu na burzu zažily více než 50% propad. Tak asi příliš nenalákají FC Baník Ostrava, Spartu Praha či hokejovou Kometu pro případný vstup na akciové trhy. Takový klub musí být transparentní a finančně stabilizovaný – jen fanoušci a hráči na hřišti tyto sportovní akciové příběhy nevytáhnou. Hlavní je kvalitní management a práce s mládeží.

Autor: