Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti způsobu propouštění v Žebráku protestovalo 150 lidí

Ekonomika

  15:27
ŽEBRÁK - Téměř 150 lidí dnes podle odborářů protestovalo v Žebráku proti způsobu, jakým zdejší společnost Intos přistoupila k hromadnému propouštění zaměstnanců. Žádají jiný způsob odstupného, možnost rekvalifikací a aktivní starost firmy o to, aby měli propuštění zaměstnanci snazší vstup na trh práce.

Ilustrační foto foto: ČTK

Propuštěno bude 157 zaměstnanců, 13 lidí z obchodního a servisního oddělení ve firmě zůstane, řekl dnes tisku ředitel podniku Tomáš Babka.

"Nesouhlasíme se způsobem ukončení výroby v Intos a jejím převedení mimo území České republiky. Tyto kroky jasně dokazují, že se nejedná o problém výroby nebo odbytu výrobků, ale o zneužití hospodářské krize. Ukončení výroby bude mít tvrdý, dlouhodobý dopad na zaměstnance firmy a jejich rodiny," píše se v prohlášení, kteří demonstrující podpořili.

Podle odborářů mají lidé dostat jen to, co jim náleží ze zákona, tedy tříměsíční odstupné. Společnost se přitom stěhuje do Rakouska, kde při těchto příležitostech musí být zpracován sociální plán. OS KOVO už požádal rakouskou velvyslankyni o intervenci ve prospěch českých zaměstnanců.

Odboráři požadují jiný způsob odstupného a možnost získání rekvalifikace.

Výroba obráběcích strojů v Žebráku se datuje od roku 1880. V průběhu trvání změnila firma několikrát majitele. Po znárodnění byl TOS Žebrák několikrát samostatný nebo opakovaně začleněn k podniku TOS Čelákovice. V roce 1993 byl státní podnik TOS Žebrák zprivatizován a stal se soukromou společností Intos. V roce 2004 firmu odkoupil nadnárodní rakouský koncern EMCO.

Autor:

Mohlo by vás zajímat