Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Český průmysl začíná stagnovat. Doplácí na to energeticky náročná odvětví

ilustrační snímek foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Český statistický úřad v pátek zveřejnil výsledky průmyslu za letošní srpen. Podle statistiků se průmyslová produkce zvýšila meziročně o 7,2 procenta a meziměsíčně pak asi o 0,8 procenta. Ekonomové ale upozorňují, že výsledky souvisí hlavně s nízkou srovnávací základnou a výhled do budoucna podle nich není příznivý.
  13:29

„Vyšší tempo růstu průmyslové produkce v srpnu bylo ovlivněno zejména nízkou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokud bychom od tohoto vlivu odhlédli, průmyslová produkce by podobně jako v minulých měsících vzrostla meziročně pouze mírně,“ řekl Radek Matějka, který je ředitelem odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Produkce v odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně zvýšila téměř o polovinu. Minulý rok se naopak meziročně o více než čtvrtinu propadla. Na současnou situaci ale začínají doplácet energeticky náročná odvětví, kde produkce postupně klesá.

„Napříč průmyslovými odvětvími je vývoj různorodý. Ve výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení se zvýšení poptávky projevuje již delší dobu. Pokles produkce naopak zaznamenáváme v některých energeticky náročných odvětvích, jako třeba ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ uvedla Veronika Doležalová, která je vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v srpnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 18,7 %. Vysoký růst hodnoty tohoto ukazatele ale byl rovněž ovlivněn zejména velmi nízkou srovnávací základnou z loňského srpna v odvětví výroby motorových vozidel. Meziroční pokles zaznamenala pouze odvětví výroba oděvů.

„Je potřeba zdůraznit, že růst hodnoty zakázek byl tažen i výrazným růstem cen. Růst zakázek z hlediska objemu proto nebyl až tak silný. Jak ukazují průzkumy z tuzemského zpracovatelského průmyslu, tak situace na straně nových zakázek se naopak zhoršuje,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investment Radomír Jáč.

Analytici pozitivu krotí

Výsledek průmyslové produkce ze letošní srpen podle ekonomů skončil nad očekáváním trhu. Ti ale zároveň dodávají, že vývoj v řadě sektorů byl velmi různorodý. Meziročně totiž podle nich stoupala produkce asi v polovině odvětví, v té druhé ale naopak došlo k poklesu. Někteří proto varují, že po skončení fixací cen energií se do výsledků českého průmyslu může začít tvrdě promítat energetická krize.

„Pro budoucí výhled moc pozitivních zpráv najít nelze. Kvůli vysokým cenám energií a zemního plynu se bude situace zhoršovat. Celá řada odvětví vykazuje smíšená data dokonce už nyní. Většina z nich začíná pociťovat stagnaci, ne-li dokonce začínající pokles výroby,“ okomentoval možný výhled do budoucna analytik ze společnosti Deloitte Filip Pastucha.

Odborníci tak varují český průmysl před dalším možným vývojem. Problémem je třeba pokračující nedostatek nových dílů v automobilovém prostředí, kvůli kterému některé české automobilky začaly v minulých týdnech opět omezovat výrobu.

„Automobilky opět hlásí odstávky z důvodu nedostatku dílů. Dodavatelské řetězce se dále ukazují jako nestabilní, a to mimo jiné i z důvodu pokračujících uzavírek čínských přístavů. Výrazné oživování českého průmyslu proto v dalších měsících neočekáváme,“ dodal analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Autor: