Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První blok Temelína začne vyrábět elektřinu o týden později. Zradila ho teplota

Ekonomika

  10:41
TEMELÍN - První blok jaderné elektrárny Temelín začne kvůli zvýšené teplotě ložiska vyrábět elektřinu přibližně za týden. Původně měla výroba energie začít už v úterý. Blok je odstaven od konce srpna.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V sobotu energetici reaktor nastartovali, ale zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho ze šesti ložisek turbíny. Momentálně energetici blok vychlazují. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden.

ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů.

Energetici bez elektřiny. Centrálu ČEZ postihla havárie, do středy měla omezený provoz

Při připojování bloku k přenosové soustavě odborníci sledují chování turbíny při 50 otáčkách za vteřinu. „Při provozních otáčkách byla turbína stabilní. Na části ložiska vysokotlakého dílu turbíny jsme ale naměřili vyšší teplotu,“ uvedl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Vedení elektrárny se rozhodlo připojení bloku o týden posunout. V tomto termínu změna podle energetiků nezpůsobí žádné potíže. „Spotřeba elektřiny o Vánocích a v závěru roku vždycky klesá, příznivá je i situace na energetické burze. Příjemné to není s ohledem na několik desítek lidí, kteří stráví Štědrý den na Temelíně, ale je to aktuálně nejlepší varianta,“ řekl Sviták.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Stavba nových reaktorů v Temelíně
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat