Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

ČEZ rozjel expanzi do Německa. Převzal park větrníku, chce i na moře

Větrná elektrárna na severu Německa. foto: Shutterstock

PRAHA/BERLÍN - Skupina ČEZ vstoupila na německý trh s obnovitelnými zdroji. Česká energetická společnost převzala do užívání od investiční společnosti AREAM větrný park o instalovaném výkonu 12,8 megawattu (MW) postavený na klíč na jihozápadě země.
  11:30

„Jedná se o vstupní projekt na německý trh v oblasti obnovitelných zdrojů. Počítáme, že další budou následovat,“ uvedl ředitel divize Nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. Společnost podle něj sleduje nejen už vystavěné parky na pevnině, ale i ty na moři a projekty ve fázi vývoje.

OBR V ČÍSLECH

  • ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
  • Za tři čtvrtletí letošního roku společnosti meziročně klesl čistý zisk i tržby.
  • Čistý zisk klesl o 11 procent 14,7 miliardy korun, tržby o pět procent na 145,1 miliardy korun.

Společnost ČEZ sdělila, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun.

ČEZ již v této oblasti posoudil desítky projektů o instalovaném výkonu přesahujícím 2500 MW. Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Německá expanze

Plán rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu oznámil ČEZ na začátku letošního roku. Tehdy uvedl, že tamní firma Aquila Capital pro něj bude vyhledávat možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se má pohybovat v řádu stovek milionů eur (miliardy korun) v horizontu pěti let.

Prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital pak ČEZ od loňska v Německu učinil tři investice v oblasti takzvané decentralizované energetiky. Loni v létě vstoupil do firmy Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště. Na podzim 2015 pak ČEZ vstoupil do firmy Sunfire.

Hlavním produktem této společnosti jsou palivové články, které dokážou přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny. Na konci letošního dubna se pak ČEZ stal druhým největším akcionářem mnichovské firmy tado°, která prodává takzvané chytré termostaty.

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Mohlo by vás zajímat