Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PRVNÍ DOJMY: Vylepšená Fabia bude bez dieselů. Nabídne vychytávky z větších modelů

Ekonomika

  22:19
Ženeva - Česká automobilka Škoda do Ženevy přivezla i inovovanou Fabii, jeden z jejích nejpopulárnějších modelů. Fabia dostala lehce přepracovaný vzhled se sebevědomějším výrazem a uvnitř prošla modernizací především technika. Jisté je, že z nabídky mizí vznětový motor.

Škoda Fabia na autosalonu v Ženevě foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Inovovaná Fabia je malým evolučním krokem aktuální generace, zatímco Škoda pilně připravuje generaci novou, která by už měla přejít na koncernovou platformu MQB. Ještě pár let tu s námi ovšem stávající Fabia bude a proto tedy přichází modernizace, která dává modelu především novou moderní techniku, kterou si dnes zákazníci čím dál častěji žádají.

I když pravdou je, že jednu z hlavních změn nediktují jen zákazníci, ale také čím dál přísnější emisní normy. Ty znamenají, že konstrukce motorů je čím dál dražší a to z cenově dostupného modelu, jakým Fabia bezpochyby je, diskvalifikuje vznětové motory. Inovovaný model tedy vsadil výhradně na motory zážehové, páteří palety budou tříválce s objemem jeden litr: základ nepřeplňovaný, dále pak s přeplňováním.

Škoda Fabia na autosalonu v Ženevě
Škoda Fabia na autosalonu v Ženevě

Z vnějšku se Fabia také neměnila nijak dramaticky, jsou tu nové světlomety a nová maska chladiče. Obojí dostalo na přídi více místa a Fabia teď vypadá jako dospělejší auto. Výrazu „tváře“ vozu hodně pomáhají LED světlomety vpředu i vzadu, které se u Fabie objevují poprvé (a budou v příplatkové výbavě). Novinkou jsou také osmnáctipalcová kola.

Více asistentů

píšeme z ženevy

Zatímco vzhled Fabie se mění jen decentně, výraznou modernizací prochází její technika. Model nově dostává řadu asistenčních systémů, které byly doposud malé škodovce zapovězeny. Je tu například varování před vozem ve slepém úhlu, systém Rear Traffic Alert zase sleduje provoz za autem a varuje před možným střetem při couvání. Automaticky mohou nově fungovat i dálková světla.

Fabia může mít třeba adaptivní tempomat, součásti bezpečnostní výbavy je multikolizní brzda. Je tu i elektronická uzávěrka diferenciálu XDS.

Digitální doba

Modernizací ale prochází i palubní systém. Nově lze do Fabie objednávat variantu Swing Plus se 6,5palcovým dotykovým displejem a podporou SmartLink+, který umožní snadné propojení s mobilním telefonem skrze protokoly MirrorLink, AndroidAuto nebo Apple CarPlay.

Fabia také dostává služby z balíčku Care Connect, které už známe z větších modelů značky. Díky nim lze auto například na dálku odemknout či zamknout. Dalším prvkem výbavy mohou být proaktivní servisní služby, tedy to, že se auto v podstatě samo objedná do servisu, ten si jen s majitelem potvrdí termín návštěvy. Fabia samozřejmě dostává připojení k internetu a na palubě může umět vytvořit wi-fi hotspot.

Mezi řadu Simply Clever řešení se řadí i dva USB konektory pro nabíjení telefonů, které jsou k dispozici cestujícím na zadních sedadlech (za příplatek).

Chytrá řešení

Paletu chytrých řešení vůbec Fabia rozšiřuje. Do zavazadlového prostoru může za příplatek dostat oboustranný koberec (látka/guma), kombi dostane vyjímatelnou svítilnu do zavazadlového prostoru. Mimochodem, jeho objem je 530 litrů u kombi a 330 litrů u hatchbacku.