Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdražení přichází. Cena nafty a benzinu po akci ČNB vzroste

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Oslabení koruny vůči dolaru, ke kterému došlo minulý čtvrtek a pátek na základě intervence České národní banky, se začíná projevovat na cenách pohonných hmot. Přestože ceny benzinu a nafty například na burze v Rotterdamu klesají a u českých pump mělo být levněji, realita je opačná.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Benzin totiž v nejbližších dnech zastaví dlouhou sestupnou tendenci, zřejmě i podraží
– zpočátku v průměru o několik haléřů oproti nynějšímu průměru 35,4 koruny.
 
Zastavilo se i zlevňování nafty. Není však vyloučeno, že některé pumpy a distributoři situaci využijí k vylepšení svých marží a zdraží ještě víc, než o kolik jim ode dneška vzroste nákupní cena. Ta se mění každé pondělí podle průměrné burzovní ceny
a průměrného kurzu koruny v předchozím týdnu.

Vývoj průměrných cen pohonných hmot od 1.8. do 8.11. 2013

„Nebýt oslabení koruny v závěru týdne, pohonné hmoty by dál zlevňovaly. Teď ale od pondělí počítáme s postupným nárůstem cen u čerpacích stanic,“ komentuje situaci analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička. Koruna oslabila o celou korunu v případě eura i dolaru od čtvrtka – okamžitě poté, co centrální banka oznámila záměr intervenovat. Lidé z petrolejářské branže okamžité zdražení potvrzují také. Odkdy
a o kolik přesně ale odmítají jmenovitě zveřejnit, bojí se antimonopolního úřadu, který před lety vyměřil šestici největších prodejců paliv mnohamilionové pokuty za údajné domlouvání kartelu prostřednictvím cenových vyjádření v médiích.

Zdražení přijde postupně

„Záleží na tom, zda si budou prodejci ochotni ukrojit z marží, nebo spíš si marže vylepšit. Vliv oslabené koruny se ale projeví okamžitě, zpočátku zhruba o desetník, ale ve větší míře zdraží benzin v dalších dnech. Je jisté, že dosavadní zlevňování to vymazalo,“ říká jeden z oslovených distributorů.

Kurz koruny rozdílným způsobem ovlivní cenu benzinu a cenu nafty.
Záleží na tom, o kolik jedno a druhé palivo na burze právě zlevňuje. Cena tuny benzinu
s oktanovým číslem 95 poklesla v minulém týdnu o 16 dolarů na průměr 899 dolarů. Nafta je momentálně dražší než benzin, ale zlevnila o víc – o 29 na 939 dolarů.

Čtěte k tématu

„Pokud bude pokračovat zlevňování na burze, utlumí to vliv slabé koruny. Pokud by ale zlevnění v Rotterdamu bylo malé, převládne nad tím při přepočtu pro české čerpací stanice negativní vliv koruny,“ popisuje princip Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší firmy, jako je Benzina, Shell, Čepro, OMV nebo Unipetrol. Pohonné hmoty jsou prvním zbožím, jehož cena reaguje na kurzový zásah ČNB.

Cenu zvýší i dopravci

Ekonomové počítají, že v nejbližších týdnech drahá koruna zdraží i dovážené potraviny, elektroniku, oblečení, ale například i zahraniční zájezdy. Centrální banka tím chce podpořit český export a údajně i domácí spotřebu. Zdražení se ale dotkne i tuzemských dopravců a přepravy zboží obecně. Kamionům, které zajišťují zakázky pro zahraniční zákazníky, oslabená koruna při přepočtu z eur pomůže. V nadcházejícím období ale chtějí dopravci inkasovat víc i v korunách od domácích klientů. Při nedávném poklesu ekonomiky si dopravci, aby vůbec nějakou zakázku získali, účtovali ceny někdy až pod hranicí vlastních nákladů.

Dálnice (ilustrační foto)

To se však nyní obrací. Ekonomika roste a zvyšuje se i množství přepravovaného zboží. Řada dopravců už nestíhá vyřizovat všechny objednávky. Kamionům zároveň ale porostou náklady – nejen s blížícím se zdražením nafty, ale například i kvůli chystanému zvýšení mýtného. „Zvýšení ceny nafty, avizované úpravy mýta a nedostatek přepravní kapacity v silniční evropské dopravě dávají předpoklady k dlouho očekávanému začátku zvyšování cen v nákladní dopravě,“ tvrdí například jednatel děčínské společnosti Bohemia Cargo Jan Kučera.

Autor: