Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První prázdninový víkend míří na dovolenou přes milion Čechů

Slovensko

  7:00
PRAHA - O víkendu vyrazí na dovolenou více než milion Čechů. Především v pátek večer a v sobotu během dne až do pozdních večerních hodin se očekává velmi hustý provoz na silnicích po celém Česku a směrem na jih přes Rakousko do Chorvatska a Itálie.
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Do zahraniční vyrazí o víkendu přibližně 400 až 500 tisíc Čechů a dalších 600 až 700 tisíc Čechů vyrazí o tomto víkendu na dovolenou v tuzemsku, vyplývá ze zprávy Asociace cestovních kanceláří a agentur. Více než polovinu dovolených, 60 procent, uskutečňují Češi právě v červenci a srpnu.

Superdlouhý víkend

Důvodem je nejen začátek letních prázdnin, ale také to, že v příštím týdnu jsou dva státní svátky. Víkend si tak lidé prodlouží jen o tři další dny pracovního volna.Tohoto termínu využijí k dovolené hlavně rodiny s dětmi.

Z analýzy Asociace cestovních kanceláří a agentur dále vyplývá, že z celkového počtu loňských dovolených (11,475 milionu, z toho 7,2 milionu bylo v tuzemsku a 4,25 milionu v zahraničí), které Češi ročně stráví, na drtivou většinu z nich jezdí po silnici, tedy osobním autem či autobusem. Autem jezdí Češi dokonce na 67 procent svých dovolených a 13 procent autobusem. Letadlo využije ke své cestě na dovolenou také 13 procent Čechů a pouze 6 procent volí jízdu vlakem.

Cestovky nabízí i nepravidelné turnusy

Problému hustého provozu a velkých silničních zácp se v poslední době začala přizpůsobovat i chorvatská ubytovací zařízení a české cestovní kanceláře. Některé nabízí i turnusy mimo obvyklou pravidelnou cirkulaci (víkend - víkend, sobota - sobota). Češi mají možnost jet na dovolenou i třeba od poloviny jednoho týdne do poloviny dalšího, jelikož největší zácpy jsou právě o víkendech, kdy se mění hlavní turnusy dovolenkářů a probíhá kyvadlová autobusová doprava.

Kde trávili Češi loňskou dovolenou

Chorvatsko - 793 tis. osob

Itálie - 563 tis.

Slovensko - 535 tis.

Řecko - 318 tis.

Rakousko - 261 tis.

Španělsko - 231 tis.

Francie - 214 tis.

Egypt - 208 tis.

Turecko - 171 tis.

Maďarsko - 104 tis.

Německo - 103 tis.

Bulharsko - 89 tis.

Velká Británie - 80 tis.

Zdroj: ACK ČR

Chorvatsko, Itálie a Slovensko vede

Podobně jako loni se očekává, že téměř polovinu všech svých zahraničních dovolených stráví Češi pouze ve třech  zemích, a to v Chorvatsku, Itálii a na Slovensku.

Hustější provoz na dálnicích ale policisté zaznamenali už v posledních dnech. "Pražané opouštějí Prahu koncem června, nikoli začátkem prázdnin, protože využívají různé slevy na pobytech, takže to není nic mimořádného, řekla serveru Lidovky.cz Andrea Zezulová z preventivně-informačního oddělení Policie ČR.

Policie zvýší dohled na silnicích

Policie posílí s nadcházejícím víkendem výkon dopravních policistů a zvýší dohled nad bezpečností silničního provozu. "Policisté jsou připraveni řešit prioritně nehody na výjezdových komunikacích, aby byla zachována plynulost provozu. Největší zácpy lze předpokládat na největších odjezdových komunikacích z Prahy, směrem D1, R10 i v souvislosti s pátkem a vysvědčením, které děti dostanou už ráno, takže některé rodiny budou vyjíždět už dopoledne. Ale většina Pražanů už je v těchto dnech pryč z Prahy," uvedla Zezulová. 

V letních měsících roste podle Zezulové rizikovost dopravních nehod i v souvislosti se zvýšeným počtem dětí v silničním provozu, které ztrácejí ostražitost. "Obezřetnost ostatních účastníků provozu, zejména řidičů, je proto namístě," upozornila.

Kde v Česku a v zahraničí čekat problémy na silnicích?

Kdo pojede na jih přes Vídeň, měl by se připravit na kolony hlavně ve špičkách dne už v pátek. "Další dopravní omezení čeká řidiče na hranici se Slovinskem, na dálnici A9 - je tam uzavřen jeden pruh a bude to tak až do konce prázdnin," uvedl pracovník infoservisu ÚAMK Petr Vomáčka.

U města Tuj, přes které vede dálnice na přechod s Chorvatskem, se tvoří až půlhodinové kolony. V Chorvatsku brzdí provoz mýtná brána v Záhřebu, je to propojka severu, kde se sbíhají tři do jedné, což je jediná trasa na dovolenou, upozorňuje Vomáčka. U mýtné brány se také tvoří obvykle kolony, dále na propojce mezi dálnicemi A2, A3 a A1 na jihozápad Záhřebu. S čekáním se musí počítat i na trajektových linkách nebo při nájezdech u Tauernského tunelu.

"Pokud někdo pojede do Itálie nebo do Chorvatska přes Villach ze Salcburku, může nabrat zdržení za Villachem k hranici a od Villachu dále na Treviso a na hlavním tahu na Udine. Když někdo pojede do míst, kde bylo zemětřesení, například v Modeně, žádných velkých komplikací se bát nemusí, probíhají tam jen drobnější odklízecí práce, říká Petr Vomáčka.

Časté kolony lze čekat na A5 z Mannheimu, stejně tak na A8 kolem Stuttgartu.

Pokud dojde k nehodě na D1, zkolabuje vše

"Pokud se stane nehoda na D1 na výjezdu z Prahy u pražského okruhu, tak to celé zkolabuje všechno, protože Říčany, Mukařov jsou objízdná trasa," konstatoval Petr Vomáčka z ÚAMK. V Mukařově je kruhový objezd, tam se to objet nedá, a před Dobříší je jízda svedená do protisměru. Případná nehoda by dle ÚAMK přidala řidičům zhruba půlhodinové až hodinové zpoždění. 

Na co si dát po cestě na dovolenou ještě pozor

  • Chorvatsko - dálnice pískem zaváté

Řidiči by si měli dávat pozor na chorvatských dálnicích podél pobřeží, tam jsou vozovky rozdílné oproti našim. Výrazně se tam prodlužuje brzdná dráha, protože na nich leží navátý písek.

  • Rakousko - v kolonách musí být ulička pro záchranné vozy

V Rakousku když je na dálnicích kolona, musí být povinně nechána ulička pro záchranná vozidla, a to tak, že v levém pruhu se jede ke svodidlům středovým a pravý nebo střední pruh sjíždí do odstavného pruhu. Když se to nedodrží, tak hrozí pokuta až 2180 eur.

Když máte vozidlo v neodpovídajícím technickém stavu, tak vám zakážou jet, zastaví vám vozidlo a seberou registrační značky.

  • Slovensko - reflexní vesty

Jedete-li na Slovensku na motocyklu nebo mopedu, musíte mít reflexní vestu.

  • Itálie - větší náklad označit červeno-bílo pruhovanou deskou

Když přepravujete v Itálii větší náklady, například zavazadla, která vyčuhují z vozidla, tak musí být označena červeno-bílo pruhovanou deskou.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...