Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Lidé si slučují a refinancují půjčky, aby měli na energie, to se jim ale může vymstít. Kdy se to nevyplatí?


Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premium
Namísto několika spotřebitelských úvěrů, mikropůjček od nebankovních firem či vysoce úročeného kontokorentního úvěru lze sjednat jednu lépe úročenou půjčku, díky níž v úhrnu dotyčný zaplatí méně, i v řádu desetitisíců korun. Pozor ale na výši úrokové sazby. Pokud se snížením měsíčních splátek zvýší jejich počet, je pro vás taková nabídka nevýhodná.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Před dvěma roky sjednaný leasing na auto, loni na novou pračku a letos ještě čerpání kontokorentu na synovu svatbu. Labyrint mnohdy zbytečně vysoko úročených dluhů, nepřehledných splátek a poplatků za vedení účtů různým bankám i nebankovním společnostem.

Přibližně takto vypadá dle nabídek bank i nebankovních společností typický kandidát na konsolidaci půjčky – tedy sloučení řady různých půjček do jedné, takže člověk platí místo několika splátek několikrát měsíčně a několika institucím jen jednou a jednomu věřiteli.

„Zájem o slučování půjček příliš neklesá, a to ani v době vysokých úrokových sazeb. Přitom by lidé měli o sloučení uvažovat zejména kvůli faktu, že si tak mohou významně snížit celkovou částku odvedenou na úrocích,“ poznamenal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Dle něj je dnes čím dál častějším motivem snaha snížit si měsíční splátky. A to i za cenu, že sazba nového sloučeného úvěru nemusí být výhodná a lidé pak celkově zaplatí víc.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat