Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Oligarchové, kteří už platí za Putina. Jsou mezi nimi někdejší elektromontér i ruský Darth Vader


Šéf Kontinentální hokejové ligy, prezident klubu SKA Petrohrad a spolumajitel finského týmu Jokerit Helsinky Gennadij Timčenko (vpravo) vedle Vladimira Putina. | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Luxusní jachty, byty, fotbalový klub či soukromé tryskáče. S tím vším se prozatím musejí rozloučit ruští oligarchové, na něž Západ upíná pozornost v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Měří více než 150 metrů, obvykle ji obsluhuje posádka čítající 96 osob, na její palubě je vůbec největší bazén, jaký kdy byl na jachtě instalován, či dvě plochy pro přistávání vrtulníků. Superluxusní loď Dilbar v hodnotě 600 milionů dolarů patří ruskému miliardáři Ališeru Usmanovovi a před několika dny ji v hamburských loděnicích zabavily německé úřady. 

Učinily tak poté, co Evropská unie zařadila oligarchu napojeného na Kreml na sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Terčem sankcí a potažmo i zmrazování majetku jsou však i další ruští oligarchové. Doposud se úřadům západních zemí podařilo zmrazit jejich majetek v hodnotě stovek miliard korun. 

Na sankčních seznamech figurují desítky jmen a další postupně přibývají. Jde jak o zámožné muže s přátelskými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, o oligarchy, kteří finančně podporují bezpečnostní systém Ruské federace, ale také o osoby bez osobních vazeb na Putina, kteří se navíc vyjadřují proti válce. Ačkoli západní státy jejich majetek prozatím pouze zmrazují, zda se však oligarchům vrátí, není jisté.

„Při zmrazení majetku jsou omezena práva vlastníka, na základě kterých může s majetkem volně nakládat. Vlastník je po dobu zmrazení povinen chránit majetek před znehodnocením. V případě pochybností je možné požádat o vydání zmrazeného majetku, či dokonce může dojít k jeho úplnému odnětí po dobu trvání uvalené sankce,“ popsal pro Lidovky.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a dodal: „Jelikož Rusko nevyloučilo, že přikročí ke znárodnění majetku zahraničních firem, které se o rozhodly opustit ruský trh, je možné, že Evropská unie v budoucnu přijme odvetná opatření. V takovém případě se nabízí, že by zmrazený majetek Rusů již nikdy nebyl navrácen.“

Lidovky.cz sestavily výčet některých osob, jimž Putinova válka na Ukrajině ukrajuje z majetku, protože se ocitli na sankčních seznamech západních zemí a svazků.

VLADIMIR LISIN (65)

Začínal jako elektromontér v uhelném závodě na Sibiři a později jako ocelář ve středním Rusku. Nyní je Lisin údajně nejbohatším Rusem. Jak odhadl časopis Forbes, jeho celkové jmění přesahuje 23,4 miliardy dolarů. Pod kontrolou má například ocelárny Novolipetsk Steel (NLMK) a vlastní železničního operátora First Cargo a některé přístavy a lodní společnosti. Kvůli propadu cen akcií přišel v únoru za jediný den o 645 milionů dolarů. Lisin vede také mezinárodní střeleckou federace ISSF. Poté, co bylo Rusku odebráno mistrovství Evropy ve sportovní střelbě, se Lisin omlouval sportovcům, o samotné invazi ale nic neřekl.

Vladimir Lisin.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat