Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada řeší dětský pořad ČT. Zastal se uprchlíků, stěžují si desítky lidí

Média

  6:00
PRAHA - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prověří kvůli běžencům dětský pořad. Desítky lidí si totiž stěžovaly na pořad České televize Planeta Yó. Stanice Déčko se snažila dětem vysvětlit, o co jde v uprchlické krizi. „Kdybychom těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší, než ty slizké potvory z planety Ne,“ zaznělo v pořadu.

Planeta Yó se snažila dětem vysvětlit migrační krizi. foto: ČT :DReprofoto

Pořad pro děti Planeta Yó vyvolal rozruch, když se dětem snažil minulé pondělí vysvětlit příčiny a následky uprchlické krize. „Má tu přistát několik uprchlíků z planety Ne. Na planetě Ne je to od rána do večera horor, proto z ní všichni utíkají - ani se jim nedivím,“ řekl moderátor Tomáš Kyselka.

„Jídla je tady dost pro všechny a kráterů máš habaděj. Silnější má pomáhat slabším,“ zastávali se moderátoři uprchlíků.

Tento postoj však rozzuřil část veřejnosti. „V posledních několika dnech obdržela rada skoro tři desítky stížností. Zpravidla rodiče malých diváků vyjadřují rozhořčení nad tím, že tento pořad cílí na děti údajně proimigrantskou propagandu,“ popsal serveru Lidovky.cz předseda rady Ivan Krejčí. Někteří rodiče na sociálních sítích také kritizovali, že pořad pro děti nebyl objektivní a ukazoval pouze jeden úhel pohledu na migrantskou krizi.

Rada se proto rozhodla případem pečlivě zabývat. „Planeta Yó je v současnosti analyticky vyhodnocována. Věc projednáme na konci září na jednom ze zasedání,“ míní Krejčí.

Česká televize ale Planetu Yó brání. „Scénka tedy nebyla reakcí na aktuální situaci, jejíž vývoj tehdy nebylo možné předvídat. Ale stavěla na základních hodnotách, jako je empatie, tolerance nebo solidarita,“ sdělila serveru Novinky.cz mluvčí Alžběta Plívová.

Zpravodajství pod dohledem

Kvůli množícím se zprávám o migrantech připravila navíc Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozsáhlý monitoring. „Uděláme ho u vybraných televizních a rozhlasových stanic. Budeme zkoumat zpravodajské a publicistické pořady za poslední tři týdny. Výstupy ovšem budou k dispozici až za několik měsíců,“ prozradil Krejčí.

Česká televize informuje o menšinách vyváženě, tvrdí analýza

Stížnosti na zpravodajství veřejnoprávní České televize kvůli migrantům nejsou nijak obvyklé. „Rada nezaznamenala nárůst počtu stížností na zpravodajské a publicistické pořady České televize,“ dodal Krejčí.

Za posledních několik týdnů bylo Radě doručeno sedm stížností ve spojitosti s migrační krizí. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že byl na České televizi skutečně porušen zákon.

Autor: