Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouské odbory se bouří, Mozartovy koule se mají balit v Česku

Ekonomika

  13:14
VÍDEŇ - Pravé salcburské Mozartovy koule mají být od června baleny v České republice. Proti záměru potravinářské skupiny Kraft Foods, která výrobce slavných čokoládových kuliček vlastní, protestují rakouské odbory. Vadí jim nejen hrozící ztráta zhruba 50 pracovních míst, ale údajně také části rakouské národní identity. Informuje o tom na svých internetových stránkách ústřední rakouský odborový svaz (ÖGB).

Mozartovy koule foto: ČTK

Světově proslulé cukrovinky bude nadále vyrábět čokoládovna
Salzburg-Schokolade v Grödigu u Salcburku, ale jejich zavinutí do úhledných obalů má být v Plané u Mariánských Lázní. Zhruba 300 kilometrů od místa výroby tak má být baleno zhruba 100 milionů čokoládových kuliček pod oficiální značkou "pravé salcburské Mozartovy koule".

Mozartovy koule

Příslušný odborový svaz PRO-GE žádá zrušení plánů. Odboráři se pozastavují nad tím, že firmě nevadí ani dodatečné náklady na dopravu a s tím související horší ekologická bilance.

Podnikové odbory v salcburské čokoládovně byly o rozhodnutí vedení společnosti uzavřít obalovnu informovány údajně počátkem března. V Česku se mají začít čokoládové kuličky balit už od června.
V salcburském závodě se rušení provozu týká 40 až 50 zaměstnanců. "Číslovka 20 uváděná v některých médiích se vztahuje jen na samotný obalový obor. Při přemístění činnosti však budou zasažena i další pracovní místa od mechaniků až po pracovníky v expedici," upozornil zástupce zaměstnanců v obalovém odvětví Gerhard Riess.

Rakouští odboráři hodlají na počátku dubna v Salcburku uspořádat letákovou akci na téma "Kolik rakouského ještě zbylo v původních Mozartových koulích".

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat