Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Osud Red Bullu je jasný. Po Dietrichovi Mateschitzovi ho zdědí syn Mark

Megatým. Od roku 2004 má Red Bull stáj ve formuli 1. Vypracoval ji až na úplný vrchol. foto: ČTK

Skoro polovinu impéria společnosti Red Bull převzal před pár dny třicetiletý Mark Mateschitz. Syn miliardáře Dietricha Mateschitze, který před pár týdny zemřel na následky těžké nemoci. Podle agentury Bloomberg půjde o nejbohatšího mileniála v Evropě a vedle vysokého podílu na fungování giganta na trhu s energetickými nápoji se už brzy bude chlubit třeba i dvěma závodními týmy ve Formuli 1.
  12:32

Třicetiletý Mark Matechitz zdědil 49% podíl ve společnosti Red Bull a nyní mu podle indexu Bloomberg Billionaires náleží majetek v hodnotě 15,7 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 377 miliard korun. Zaměstnancům společnosti Red Bull ale Mark Matechitz už napsal, že na každodenním chodu firmy se příliš podílet nebude.

„Rozhodnutí pro mě bylo těžké, protože celý projekt je mému srdci velmi blízký. Po zvážení se ale budu soustředit na roli akcionáře. Zapojím se do chodu firmy takovým způsobem, který považuji za rozumný,“ citoval server Insider interní firemní sdělení.

Od úmrtí miliardáře a zakladatele společnosti Red Bull Dietricha Mateschitze, a tedy jednoho z nejbohatších Rakušanů všech dob, už uplynul skoro měsíc. Zemřel ve věku 78 let po těžké nemoci, kterou se před veřejností snažil dlouhou dobu skrýt.

Proslavil se jako tvář Red Bullu, rakousko-thajského konglomerátu, který uvádí, že loni ve 172 zemích světa prodal téměř 10 miliard plechovek svého stejnojmenného energetického nápoje s kofeinem a taurinem. K loňskému říjnu se čisté jmění Mateschitze odhadovalo přes 25 miliard eur.

Podařilo se mu zpopularizovat značku Red Bull a vybudovat sportovní impérium, které sahá od fotbalu přes automobilové závody až po jízdu na horských kolech. Rakousko tím přišlo o jednoho z největších byznysmenů všech dob, který se aktivně pohyboval i v oblasti sportu. Nyní se velká část tohoto nakumulovaného majetku dostane do rukou jeho synovi.

Mark Mateschitz v minulosti vystudoval obchod na Univerzitě v Salzburgu. Už od mala se pohyboval po boku svého otce a doprovázel ho i na závody Formule 1. V jiných rodinných podnicích se angažuje už od roku 2014 a jeho otec ho tak na dráhu miliardáře připravoval už od útlého věku.

Autor: