Některé vlády v poslední době ratingové agentury kritizují za to, že jejich zemi snížily rating.
Nedávno snížila ratingová agentura Standard & Poor's hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států. Připravila je tak o prestižní "tříáčkový" rating, což se v minulosti ještě nestalo. Krok agentury ale podle listu jen zdůraznil podstatu toho, co se od ratingových agentur očekává: tedy pomáhat investorům posuzovat rizikovost emitentů.
Když ale přijde na státní, neboli svrchovaný dluh, ukazuje se, že rating, ať už ten nejvyšší AAA nebo podřadný na stupni C, většinou nenapoví, zda má před sebou určitá země finanční problémy.
ČTĚTE TAKÉ: |
Obzvlášť špatnou práci ratingové agentury podle WSJ odvedly v období 12 měsíců, které předcházely vyhlášení platební neschopnosti konkrétních států. Právě v té době ale investoři potřebují pomoc ratingových agentur nejvíce, podotýká list.
Z celkem 15 případů platební neschopnosti jednotlivých států, k nimž došlo od roku 1975 a které sledovala agentura Standard & Poor's, jich bylo hned 12 od stejné agentury ještě rok před vyhlášením platební neschopnosti hodnoceno investiční známkou na stupni B nebo vyšším. S&P přitom tvrdí, že pokud má státní dluh rating alespoň na stupni B, pravděpodobnost nesplacení během následujícího roku je v průměru pouze dvě procenta.
Jinými slovy, agentura Standard & Poor's v 80 procentech případů zásadně podcenila riziko vyhlášení státní platební neschopnosti. Podobné je to ale i s konkurenční agenturou Moody's Investors Service. Z celkem 13 vlád, jejichž finanční zdraví agentura posuzovala, mělo 11 z nich ještě rok před vyhlášením platební neschopnosti rating na stupni B a vyšším.