Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecko je na cestě zpět k drachmě, píší komentátoři

Ekonomika

  20:00
ATÉNY/BERLÍN - Vývoj v Řecku nezadržitelně směřuje podle mnohých evropských komentářů k odchodu země z eurozóny. A to proto, že se již zdá nereálné vytvoření řecké vlády, která by podpořila plán úspor k hospodářské obnově dojednaný s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Dospěl k tomu zpravodajský server LeTélégramme.com a další francouzská média.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Člen vedení Evropské centrální banky Jörg Asmussen upozornil, že Řecko musí uplatňovat dojednaná ekonomická opatření, pokud chce dostávat další pomoc od svých partnerů a zůstat v eurozóně. "Rozhodnutí zůstat v zóně jednotné měny je v rukou Řeků... Musí jim být jasné, že k programu rozpočtové úspornosti není alternativa," zdůraznil Asmussen.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzi označují situaci v Řecku za "ohromně zneklidňující"

Podobné varování vůči Řecku se podle agentury AFP dá brzy očekávat z řady evropských metropolí. Berlín již dříve nekompromisně Aténám vzkázal, že nepřipadá v úvahu ani nové projednání a zmírnění záchranného plánu pro Řecko. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé situaci v Řecku označil za "ohromně zneklidňující" a podpořil postoj Berlína.

V Řecku již podle AFP zazněla obava, že vývoj v zemi by mohl ohrozit vyplacení další pomoci EU ve výši 5,2 miliardy eur, které má Řecko v podobě půjčky obdržet do konce týdne.

Po nedělních volbách v Řecku se do parlamentu dostalo sedm stran, z nichž jen dvě podporují dojednaný plán úspor pro vyvedení země z dluhové krize.

Jedná se o pravicovou Novou demokracii (ND) a socialistickou stranu PASOK, které jako členové bývalé vládní koalice tato opatření se zahraničními partnery dojednala. Nyní již ale nemají parlamentní většinu.

V Řecku se schyluje k předčasným volbám

O vytvoření nové koaliční vlády se již marně pokoušela ND, dnes o tom s potenciálními partnery vyjednává Koalice radikální levice (SYRIZA), která skončila ve volbách jako druhá. Málokdo doma i v zahraničí ale věří, že by tato strana uspěla. Poslední pokus má připadnout straně PASOK, ale té se také již nedává naděje na vytvoření životaschopné vlády podporující zahájená drastická úsporná opatření.

Podle komentářů převládá názor, že se v Řecku schyluje k dalším předčasným volbám, které by se mohly konat 17. června. Nové hlasování by ale podle odborníků nejspíš ještě více posílilo nacionalistické a extremistické strany, které přes veškeré tlaky a pohrůžky ze strany partnerů v EU a MMF odmítají v souladu s přáním svých voličů další úsporná opatření.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat