Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varufakis skončil. ‚Libertariánský marxista‘ se už nechtěl hádat s EU

Evropa

  11:39
ATÉNY - Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Kdo je vlastně Janis Varufakis a co čeká řeckou vládu se můžete dočíst dále.

Janis Varufakis po rezignaci foto: Reuters

Premiér Alexis Tsipras prý soudí, že Varufakisova „absence“ by mu pomohla při vyjednávání dohody s eurozónou. „Právě z tohoto důvodu opouštím dnes ministerstvo financí,“ dodal Varufakis. Jeho nástupce bude oznámen po jednání řeckých politických vůdců, které nyní probíhá v Aténách. Největším favoritem je údajně dosavadní náměstek ministra financí Euklidis Tsakalotos či ministr hospodářství Jorgos Statchakis. 

„Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu,“ uvedl řecký Varufakis ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. „Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě, je jen začátek,“ dodal.

Historické referendum

„Referendum z 5. července zůstane navždy v historii jako jedinečný okamžik, kdy malý evropský národ povstal proti dluhovému otroctví,“ napsal Varufakis. „Jako všechny boje za demokratická práva i toto historické odmítnutí ultimáta euroskupiny z 25. června bude něco stát. Je proto nezbytné, aby veškerý kapitál, který byl propůjčen vládě skvělým NE v referendu byl okamžitě investován do ANO pro správné řešení - dohodu, která bude zahrnovat restrukturalizaci dluhu, méně úsporných opatření, přerozdělení ve prospěch potřebných a skutečné reformy,“ dodal.

Zhruba 61 procent Řeků dalo NE podmínkám eurozóny. Tsipras chce odpis dluhů

Varufakis prý považuje za svou povinnost pomoci Alexisi Tsiprasovi „využít kapitál, který nám byl dán řeckým lidem prostřednictvím včerejšího referenda“. „Budu nést odpor věřitelů s hrdostí,“ dodal.

Podle agentury AP byl bývalý ministr financí známý neomaleným vystupováním a častými mediálními výstupy a během jednání o řecké dluhové krizi popudil svým chováním řadu kolegů v euroskupině.

Kdo je Janis Varufakis

Řecký ministr financí Janis Varufakis je univerzitním profesorem, aktivně se účastní diskusí o globální a evropské krizi, napsal řadu prací o ekonomii a teorii her, na kterou je prý špičkovým odborníkem. 

 • Sám sebe popisuje jako „libertariánského Marxistu“: „Popravdě řečeno, Karl Marx zformoval moji představu o světě, ve kterém žijeme, od dětství až do dnešní doby. Moc o tom ale nemluvím, protože sebemenší zmínka tohoto jména posluchače odradí.“ 
 • Narodil se 24. března 1961 se v Palaiu Faliru, na jižním předměstí Atén, ve vlivné a politicky zajímavé rodině, jeho otec bojoval v občanské válce za komunisty, léta byl vězněn a také pobýval v exilu, nakonec vstoupil do strany PASOK a stanul v čele největšího řeckého výrobce oceli. Matka původem z konzervativních kruhů vstoupila do strany, propagující rovnost pohlaví, přidružené ke straně PASOK.
 • Za studií na soukromé škole se Varufakis rozhodl „z estetických důvodů“ psát své křestní jméno s jedním n namísto se dvěma. Když mu učitel dal za to špatnou známku, naštvalo ho to, ale pokračoval v psaní jména tak, jak sám chtěl, a píše ho tak dodnes.
 • V roce 1978 si na univerzitě v Essexu vybral ekonomii, kterou pokládal za stěžejní pro politický diskurz, i když ho víc bavila fyzika. Později přidal matematickou statistiku na Birminghamské univerzitě a udělal si doktorát z ekonomie.
 • Mezitím začal vyučovat ekonomii a ekonometrii na univerzitách v Essexu a ve Východní Anglii. V roce 1988 strávil rok na Cambridgeské univerzitě, v letech 1989 - 2000 vyučoval na univerzitě v Sydney. V roce 2000 se stal profesorem ekonomické teorie na Aténské univerzitě, od ledna 2013 přenášel na Texaské univerzitě v Austinu.
 • Turínská univerzita mu letos v lednu udělila čestnou profesuru za výjimečný příspěvek k porozumění globální ekonomické krizi.
 • Má řecké a australské občanství.
 • Od ledna 2004 do prosince 2006 pracoval Varufakis jako ekonomický poradce pro premiéra Georgea Papandreoua.
 • Ve volbách letos v lednu jej zvolili do parlamentu za stranu SYRIZA, o dva dny později zasedl ve vládě Alexise Tsiprase. 
 • Varufakis rovněž přednáší ekonomii na Aténské univerzitě a pracuje jako soukromý konzultant společnosti Valve Corporation. 

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat