Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řecký premiér chce částečně obnovit veřejnoprávní vysílání

Ekonomika

  15:00
ATÉNY/ PRAHA - Řecký premiér Antonis Samaras jako ústupek koaličním partnerům nabídl, že země by mohla s malým počtem žurnalistů zajistit vysílání veřejnoprávního zpravodajství. Vládním socialistům to ale nestačí a chtějí obnovit provoz řecké veřejnoprávní televize a rozhlasu ERT, které bylo z úsporných důvodů přerušeno.

Řecká veřejnoprávní ERT zastavila televizní a radiové vysílání. foto: ČTK

Premiér nabídku učinil několik hodin poté, co Evropská vysílací unie (EBU) vyzvala řeckou vládu, aby změnila rozhodnutí ukončit vysílání ERT a aby co nejdříve zajistila jeho opětovné spuštění.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Samarasova prohlášení by likvidátor ERT mohl zřídit za podpory všech stran výbor, který by najal menší okruh pracovníků, takže by vysílání zpravodajství mohlo hned začít. Dodal, že očekává od koaličních partnerů, kteří žádají okamžitě obnovit vysílání ERT, "odpovědný" přístup k jeho návrhu.

Socialistická strana Pasok, která je jednou ze stran tříčlenné koalice, ale premiérův návrh označila za neuspokojivý. "Pasok již jasně a veřejně oznámil svůj postoj. A Samarasovo prohlášení se netýká toho, co Pasok řekl," uvedli socialisté. Demokratická levice (DIMAR), další z vládních stran, spolu s Pasokem podporují restrukturalizaci ERT, nechtěly ale vysílání zastavit.

ČT se připojila k výzvě vysílací unie

K výzvě vysílací unie, kterou v Aténách oznámil šéf EBU Jean-Paul Philippot, se připojila většina evropských televizních a rozhlasových společností včetně České televize a Českého rozhlasu. ČT oznámila, že sdílí velké znepokojení EBU a jejích členů nad náhlým rozhodnutím řecké vlády ukončit vysílání veřejnoprávní televize a považuje ho za velmi vážné ohrožení svobody projevu a nezávislosti veřejnoprávních médií, které jsou ve svobodných společnostech jedním z klíčových pilířů demokracie.

Řecká vláda rozhodla o odpojení ERT v úterý kvůli úsporným opatřením, v jejichž důsledku je nyní bez práce všech 2656 zaměstnanců. Řeckem se ve čtvrtek na protest proti tomu přehnaly stávky, zejména v dopravě.

Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT.

Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT.

V sídle ERT na předměstí Atén pokračuje od vypnutí signálu okupační stávka zaměstnanců společnosti, kteří prostřednictvím internetu a satelitního signálu pokračují v přímých přenosech z místa.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.