Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Reformu důchodů musíme schválit do roku 2010

Ekonomika

  16:50
PRAHA/BRUSEL - Zákony, které stanoví pravidla důchodové reformy, je nutné schválit v příštím volebním období. Přijaty by měly být do roku 2010. Tvrdí to ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministr financí Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Podle něj Česko reformě penzijního systému "neuteče" a státní výdaje na důchody je možné dlouhodobě stabilizovat jen díky rozsáhlým změnám. Hospodářsky nebezpečné stárnutí populace bylo jedním z hlavních témat jednání ministrů.

Politici původně slibovali zákon, který by položil základ pro důchodovou reformu, do červnových voleb. Měla se na něm dohodnout koalice i opozice. Výsledky propočtů, jak by český penzijní systém v budoucnu vypadal beze změn i podle návrhů politických stran, odborníci předložili loni na jaře.

Dohoda, která s normou o reformě počítala, loni v prosinci ztroskotala kvůli důchodovému
věku. Lídři koaličních stran a opoziční ODS souhlasili s jeho prodloužením na 65 let kolem roku 2030, komunisté byli proti.

Ze zprávy, kterou vypracovala Evropská komise (EK) a jíž se ministři dnes zabývali, jasně vyplývá, že důchodová reforma je nutností pro většinu členských států včetně České republiky.

Česko v roce 2004 na důchody vynaložilo zhruba 8,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pokud by se systém nezměnil, podle propočtů expertů by dluh na důchodech za sto let nestačilo pokrýt víc než dva a půl HDP.

Bez reformy by deficit od roku 2040 začal každoročně narůstat zhruba o pět procent HDP ročně, míní odborníci. Tvrdí, že pouhé zvyšování daní a odvodů by český penzijní systém nezachránilo.

Současná důchodová soustava vydrží podle odborníků bez dluhů ještě asi 20 let. Dlouhodobě ale není udržitelná. Důvodem je právě stárnutí populace. Zatímco dnes tvoří lidé nad 60 let
pětinu společnosti, za 60 let by jich měla být víc než třetina. 
Autoři: ,