Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Sobotka našel trik na nižší daně

Ministr financí Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Výstavba rodinných domů a bytů by měla i po roce 2007 spadat do nižší pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Jak takové možnosti chce stát dosáhnout, když přestal blokovat unijní návrh o zvýšení sazeb?

Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že existuje způsob, jak toho docílit. Totiž nařízením vlády, které definuje takzvanou sociální bytovou politiku.

„Našli jsme cestu, která zajistí, že se po roce 2007 nezdraží většina bytové výstavby a výstavba rodinných domů,“ uvedl Sobotka. Možnost, jak toho dosáhnout, je zahrnout téměř většinu výstavby pod pojem takzvaného sociálního bydlení.

Nižší sazba daně by se tak týkala výstavby domů či bytů, které by nějakým způsobem byly financovány z veřejných peněz. „Těch je většina. Jedná se o výstavbu podporovanou z fondu rozvoje bydlení, stavebního spoření, které stát dotuje, a myslím, že by bylo možné tam zahrnout i hypotéky,“ tvrdí Sobotka. Další parametry, podle kterých se určí, zda vyhovují pěti- či devatenáctiprocentní sazbě, budou zřejmě rozměry bytu či domu, jejich cena či kombinace obou.

Na konečné podobě návrhu se musí shodnout vláda. Rezort financí již zadal ministerstvu pro místní rozvoj zpracovat plán, jak by konečná omezení mohla vypadat. „Je plně na vládě, jaká kritéria budou. A budou široká,“ reagoval náměstek ministra financí Tomáš Prouza na dotaz, zda nebudou vyšší sazbou daně znevýhodněni lidé, kteří si postaví dům bez veřejných peněz.
Sobotka se nebojí ani toho, že budou lidé či developerské firmy systém zneužívat. „Budou nastavena pevná pravidla,“ řekl ministr, dále je ale nespecifikoval. Konkrétní plán má být na vládě do 14 dní. K novému „triku“ jsou skeptičtí odborníci i opozice.

Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka zaplevelují podobné složité konstrukce daňový systém dalšími zbytečnými výjimkami. „Lidé by unesli základní sazbu DPH na výstavbu, kdyby ale vláda schválila rychlejší deregulaci nájmů a snížila přímé daně,“ dodal Marek. Zklamání z neprodloužení obecné výjimky na výstavbu bytů a domů do roku 2010 vyjádřil i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý popsal řešení situace jako „Cooperfield v Čechách“.

Nový plán je podle Sobotky plně v souladu s pravidly unie. Vláda hodlá v jeho přípravě pokračovat, i kdyby Polsko znovu zablokovalo jednání o DPH. „Pro ČR je tato varianta výhodnější. Navíc získáme možnost uplatnit nižší sazbu na veškeré dodávky tepla a teplé vody a do roku 2010 i u rekonstrukce a renovace soukromých obydlí,“ uzavřel Sobotka.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....