Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RegioJet spojí vlakem Prahu a Budapešť. Vlaky pojedou přes Vídeň od června 2020

Ekonomika

  13:16
Brno - Dopravce RegioJet začne od června 2020 provozovat vlaky mezi Prahou a Budapeští přes Brno a Vídeň. Zpočátku vypraví dva páry spojů denně, půjde o prodloužení trasy již existujících spojů do Vídně, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Vlak RegioJetu foto: RegioJet

Firma Radima Jančury tak vytváří alternativní konkurenci vlakům Českých drah, které jezdí do Budapešti přes Bratislavu, a zároveň rakouským drahám, které provozují vlaky mezi Vídní a Budapeští.

Jančura buduje nový domov pro vlaky. Regiojet přestěhuje soupravy ze Smíchova do Malešic

Aby měl český dopravce přístup na zahraniční infrastrukturu, potřebuje k tomu spolupracovat s některým z tamějších dopravců. V Maďarsku to bude Continental Railway Solution a v Rakousku nově West Bahn. V předchozích letech Jančura spolupracoval v Rakousku s dopravcem Graz-Köflacher Bahn. V praxi spolupráce znamená, že strojvůdci těchto dopravců budou řídit vlaky na území daného státu a ve vlaku bude také přítomný maďarský či rakouský vlakvedoucí. Obsluhující personál však bude po celou trasu stejný stejně jako rozsah služeb.

Jančura: RegioJetu se podařilo ustát nástup FlixBusu, autobusy vydělávají

Ceník zatím dopravce nezveřejnil, podle tiskové zprávy by mělo jít o „autobusové ceny“, tedy nižší, než za jaké jezdí cestující ve vlacích nyní. Z Prahy do Budapešti nabízí RegioJet jízdenku na autobus od 645 korun, cesta trvá téměř sedm hodin. Cesta vlakem Českých drah je zhruba o čtvrt hodiny kratší, denně jezdí šest párů spojů a jeden noční. Jízdenka v e-shopu Českých drah stojí 1633 korun.

Jízda přes Vídeň vychází časově zhruba stejně jako přes Bratislavu, přímé spojení Prahy a Budapešti přes Vídeň dosud neexistuje. Rakouské dráhy, které provozují vlaky railjet z Vídně do Budapešti, nabízejí jízdenku na svém webu okolo 40 eur, tedy přes 1000 korun. RegioJet provozuje mezi těmito městy autobusovou linku a nejnižší cena nabízených jízdenek v rezervačním systému je 299 korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat