Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Registr vozidel zkolaboval

Po celé zemi jsou problémy s registrací aut, někde ji zastavili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po celé zemi jsou problémy s registrací aut, někde ji zastavili. | foto: Lidové noviny

PRAHA Český registr vozidel nefunguje. Důvodem je přechod na nový počítačový systém v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru. Na většině úřadů se od pondělí tvoří dlouhé fronty. Ministerstvo vnitra slíbilo, že k nápravě dojde během několika dní.

S problémy při registraci svých vozidel se lidé potýkají v Praze, Brně, Liberci, Českých Budějovicích a dalších městech. Ministerstvo dopravy o problémech ví. "Nejsou naší záležitostí, ale ministerstva vnitra, které centrální registr vozidel spravuje," řekl jeho mluvčí Karel Hanzelka.

Podle Jany Malíkové z ministerstva vnitra nejsou problémy způsobené výpadkem systému, ale rychlostí toku informací. "Přes víkend byl testovací systém nahrazen novým, se kterým jsou nyní potíže v rychlosti odezvy. Intenzivně pracujeme na nápravě, ke které by mělo dojít během několika málo dní," řekla Malíková.

Ostravští úředníci měli s nově zaváděným systémem takové potíže, že oddělení registru silničních vozidel raději uzavřeli. Na budově  úřadu visely hned tři velká oznámení magistrátu vysvětlující, že registrovat vozidla a jejich změny není možné. Důvodem změn v systému je vstup Česka do schengenského prostoru. Česká republika se při něm podle Malíkové zavázala, že přijme taková opatření, aby odcizená vozidla, registrovaná v SIS (schengenský informační systém), nebyla vedená v ČR. Dlouhé čekání způsobuje ověřování, zda vozidlo, které chce klient zaregistrovat, v systému není. Dokud úřad tuto informaci neobdrží, nedovolí systém auto do registrace zařadit. Úkon, který dříve trval pár minut, se tak výrazně protahuje.

Úředníci si vyslechli řadu nadávek
Třeba v Brně dnes úředníci požádali řidiče, kteří nepotřebují na registru automobilů vyřídit něco neodkladného, aby raději přišli až příští týden. "Z důvodu instalace nového programového vybavení došlo k zahlcení systému a více než polovinu žádostí není v současné době možné vyřídit," řekla Lucie Olšová z tiskového střediska magistrátu.

Také českobudějovický magistrát řidiče vyzval, aby ve středu, kdy je běžný úřední den, raději na odbor dopravy nechodili. "Oddělení evidence motorových vozidel sice nebude zítra uzavřeno, avšak předpokládá se, že čekací doby mohou být zhruba třikrát delší než obvykle," uvedl tajemník primátora Milan Brabec. Spoustu nadávek si vyslechli od lidí úředníci v Plzni, rozhodli se proto vybírat žádosti s tím, že klienty telefonicky kontaktují, až se podaří údaje zpracovat.

V Hradci Králové fungovala dnes registrace aut s obtížemi zhruba do 10:30, pak systém vypadl. "Zájemce nemůžeme odbavovat a ani je nebereme na pořadí. Lidé museli odejít s nepořízenou," řekl pracovník odboru dopravy hradeckého magistrátu.

Asi 40 žadatelů musel kvůli kolapsu systému hned ráno odmítnout magistrát v Olomouci. "Někteří tady čekali a doufali, že se systém rozjede, ostatní jsme odkázali na jiný termín," řekl vedoucí oddělení evidence vozidel Jan Thomas. V Praze čekali lidé v pondělí na registraci vozu celý den, přestože běžně to trvá půl hodiny.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...