Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Reklamy lichvářů útočí na nejnižší pudy. Podívejte se na ty nejabsurdnější

Sexistická reklama na půjčku firmy s příznačným jménem Ze dne na den | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexistická reklama na půjčku firmy s příznačným jménem Ze dne na den | foto: dTest, příspěvek od Anny Herianové

PRAHA Vkus v reklamách nabízejících rychlé peníze za astronomické úroky nehledejte. Poskytovatelé nebankovních půjček lákají lidi v nouzi často s využitím těch nejnižších pudů. Ta nejabsurdnější inzerce se neobejde bez sexistických narážek nebo vyděračských praktik.

„Vánoce bez dárků se dětem líbit nebudou,“ varuje lidi bez finančních prostředků leták nabízející půjčku s olbřímí roční sazbou nákladů 3 113 procent. Brzká návštěva exekutorů, ke které využití této nabídky bez pochyb vede, však ratolesti rozhodně nepotěší.

Žebříček nejabsurdnějších reklam na spotřebitelské úvěry sestavil časopis dTest s webem BankovníPoplatky.com. Čtyři nejhorší ukázky najdete zde při rozkliknutí galerie článku, další nominované reklamy se nacházejí na stránkách spotřebitelského sdružení.

Vánoce bez dárků se dětem líbit nebudou, hlásá reklama na půjčku s RPSN 3113 %.

Vánoce bez dárků se dětem líbit nebudou, hlásá reklama na půjčku s RPSN 3113 %.

Půjčujeme všem rizikovým klientům!! Nezaměstnaným, důchodcům a maminkám na mateřské.

Půjčujeme všem rizikovým klientům!! Nezaměstnaným, důchodcům a maminkám na mateřské.

Další ze čtveřice reklam oslovuje pro změnu rizikové klienty. Lichvářské půjčky nabízí nezaměstnaným, důchodcům a ženám na mateřské.

„Cílení půjček na tyto obzvláště zranitelné skupiny, které je třeba před zadlužováním chránit, lze nazvat hyenismem,“ říká Patrik Nacher, zakladatel serveru Bankovnípoplatky.com. Nejméně vkusné reklamy podle něj pocházely převážně od nebankovních poskytovatelů rychlých půjček.

Spot finalisty soutěže s heslem Naše služby pro vaši pohodičku:

Rychlé peníze za drahé úroky totiž často na billboardech nabízejí polonahé ženy a inzeráty velmi často využívají sexistických narážek.

Téměř 150 příspěvků do soutěže posílali zejména studenti středních škol. Na ně míří i osvětová kampaň, kterou dTest vedl po celý loňský rok.

Lidovky.cz radí jak se vyhnout lichvářům:

Reklama na spotřebitelské úvěry je přitom regulována zákonem. V případě, že jsou v ní zmíněny údaje o nákladech, musí sdělovat i přesné a zákonem určené informace.

„Nesmíme ovšem opomíjet i etické hledisko. Řada společností kolem sebe vytváří dojem společenské odpovědnosti a investuje mnoho peněz do finančního vzdělávání, což ale příliš neladí se slogany typu Půjčte si na vánoční dárky,“ říká právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...