31. března 2015 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Řekové, zrychlete reformy, vzkázali na jih Hollande s Merkelovou

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

BERLÍN Řecko musí urychlit práci na reformách, jimiž mezinárodní věřitelé podmiňují poskytnutí další pomoci zadlužené zemi. Po společném jednání německé a francouzské vlády se na tom na úterní tiskové konferenci v Berlíně shodli francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.

Oba uvedli, že o řešení situace často jednají s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. „Ztratili jsme příliš mnoho času a musíme se pokusit to dohnat,“ řekl Hollande. „Diskuse, které začaly po našem společném jednání na okraj evropského summitu, nám musí dát možnost dosáhnout úspěchu, ale k tomu jsou nutné ty reformy. Musí být předloženy, musí je posoudit instituce a musí se uvolnit peníze. Tak na tom jednoduše pracujme,“ uvedl.

Podle Merkelové jednání stále nejsou u konce a je nutné v nich pokračovat. „Musíme zároveň dát jasně najevo, že jde o to dodržet přijaté závazky, samozřejmě s úpravami souvisejícími se vznikem nové (řecké) vlády,“ uvedla kancléřka. „Čas tlačí a už ho nemůžeme ztrácet,“ zdůraznila.

Hollande podotkl, že si s Tsiprasem pravidelně telefonuje a konzultuje s ním obsah řeckých reforem. Rozhovory s řeckým premiérem vede také Merkelová, která minulý týden měla s Tsiprasem v Berlíně několikahodinové setkání.

Merkelová i Hollande rovněž dali najevo, že se neobávají, že by se Řecko kvůli svým problémům obrátilo s prosbou o pomoc na Moskvu a narušilo tak evropskou jednotu v postoji k Rusku kvůli napětí na Ukrajině. „Řecko ví, že jeho osud je v Evropě,“ řekl Hollande. Nadcházející Tsiprasova cesta do Moskvy na tom podle obou politiků nic nemění.

ČTK, Lidovky.cz

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?