Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řevnivost mezi cestovkami nekončí, asociace se místo spojení napadají

Ekonomika

  15:48
PRAHA - Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK) dnes vyzvala Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) ke spojení obou velkých profesních sdružení. Ani několikátý pokus se však zřejmě nepovede. Prezident AČCKA Roman Škrabánek sice návrh vítá, zároveň jej však považuje za mediální hru konkurence a nedává mu příliš šancí.

Mají mít stejnou funkci, přesto se neshodnou. Asociace cestovních kanceláří se přou vždy, když mají příležitost foto: Shutterstock

"Věříme, vážený pane prezidente, že vedení AČCKA a její členská základna bez emocí zváží náš návrh na sloučení obou asociací," píší v dopise Škrabánkovi vedoucí představitelé ACK, například šéf hotelů Euroagentur Viliam Sivek nebo ředitel Čedoku Miroslav Res. Podle nich není žádný racionální důvod pro existenci dvou sdružení.

"My jsme s nimi v minulosti vždy rádi zasedli, ale nikdy se to nepohnulo nikam dál a nebylo to z důvodů na naší straně," řekl Škrabánek, který často zůstává ve stínu mluvčího asociace AČCKA Tomia Okamury.

Sama AČCKA několikrát v minulosti navrhovala spolupráci, protistrana to však prý vždy odmítla. Stejně se však vyjadřuje i ACK. "Z Vaší strany jste zájem o takový krok, tedy vytvoření jediného silného profesního sdružení, žel dosud nikdy nereflektovali," píše.

Agentury se chovají jako politické strany, vždy mají opačný názor

Mezi oběma stranami panuje dlouhodobé napětí, které vyvrcholilo v minulých týdnech. Asociace si většinou navzájem negují návrhy prezentované v médiích; střetly se například nad podobou letních prázdnin nebo nad "Okamurovým" hodnocením cestovních kanceláří.

Právě Okamurovo vystupování v médiích je ACK často trnem v oku, naposledy pohrozila žalobou kvůli vyjádření mluvčího v internetovém rozhovoru na adresu CK Shenko´s, členské kanceláře ACK. V "zájmu usmíření" je prý ACK od tohoto kroku ochotna upustit.

Agentury se přou, která je důležitější

"Vzhledem k tomu, že jsme vystavování obrovským negativům z jejich strany, tak není předpoklad, aby to jednání bylo korektní," staví se k aktuálnímu návrhu skepticky Škrabánek. Podle něj by spolupráce měla začít odspodu, nejprve součinností v takzvaných sekcích, které by pracovaly na společných tématech. Což prý ACK několikrát odmítla.

Rivalita obou asociací se táhne od počátku 90. let, kdy obě asociace s ročním odstupem vznikly. AČCKA vznikla podle pamětníků proto, že ACK původně sdružovala pouze velké cestovní kanceláře. AČCKA má 240 členů, ACK 204 členů. ACK ovšem tvrdí, že u konkurence jsou především malí prodejci zájezdů. Výhodou AČCKA je členství v evropském sdružení ECTAA a mediálně známá Okamurova tvář.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat