Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Richard Medek obhájil křeslo ředitele Českého rozhlasu

Média

  13:00aktualizováno  18:44
PRAHA - Post generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) získal Richard Medek. V druhém kole volby pro něj hlasovalo šest radních, pro dalšího kandidáta Petera Duhana zvedli ruku dva radní. První kolo skončilo pro oba remízou 4:4, poslední kandidát Jiří Mejstřík do druhého kola nepostoupil. Trojici do užšího výběru vybrali radní minulý týden, o funkci se zpočátku ucházela dvacítka kandidátů.

Český rozhlas teď dočasně vede Richard Medek, foto: Lidové noviny

Peter Duhan, bývalý ředitel ČRo 6.Peter Duhan se představil radě Českého rozhlasu jako první. Sebe a Medka označil za "týmovou dvojici". Duhan by býval v případě svého zvolení učinil stejný krok jako Medek: toho druhého z dvojice by jmenoval na místo programového ředitele a současně by radu požádal, aby ho schválila jako jeho statutárního zástupce.

Oba jsou také konsistentní v názoru na vedení rozhlasových stanic a jejich počet. "Je nutné začít u hlav," uvedl Duhan, odstranil by proto duplicitu řízení, kdy každá stanice má ředitele i šéfredaktora. "Vnímám jistou přezaměstnanost," uvedl také Duhan.

"Český rozhlas má příliš mnoho ředitelů a příliš mnoho divizí. Zastavil bych extenzivní rozvoj," prohlásil k tomu Medek.

Celý článek o volbě ředitele ČRo

Kromě personálního auditu chce provést i audit programový – Duhan vidí překryvy v profilech jednotlivých stanic, třeba Šestky, Česka a Radiožurnálu – nebo třeba zformovat etický panel Českého rozhlasu, který by měly obsadit starší, zkušenější osobnosti zevnitř instituce.

Richard Medek, generální ředitel Českého rozhlasu.Druhý vystupující a vítěz Richard Medek slíbil poslušnost radním. "Chápu Radu Českého rozhlasu jako orgán, který je z moci lidu a parlamentu dozorčím orgánem rozhlasu," uvedl na počátek svého vystoupení. Velký důraz bude klást na profesionalizaci vztahů mezi vedením a radou. "Nedělal bych žádné zásadní kroky bez toho, abych si je radou nechal schválit," slíbil přechodný šéf rozhlasu.

"Za šest let musíme ušetřit jednu miliardu," varoval při představování kandidátů před schodkem. Jeden krok je podle něj uspořit na souběžném analogovém a digitálním vysílání, za další na nákladech jednotlivých divizí či outsourcingu činností, třeba autoprovozu.

Jiří Mejstřík na archivním snímku z roku 1993. Třetí a poslední vystupující, Jiří Mejstřík, působil nejklidněji ze všech tří kandidátů. Mluvil hlavně o důrazu, který klade na "corporate image".

"Trpím, když se atomizuje rozhlas, když se jednotlivé složky prohlašují svým jménem, ačkoli existují jen v rámci Českého rozhlasu," uvedl. Dbal by podle svých slov i na to, jak zaměstnanci rozhlasu chodí oblékaní či jak vystupují na tiskových konferencích. Už na počátku minulého desetiletí se prý staral, aby "třeba nechodili v krátkých kalhotách či sandálech bez ponožek".

Mejstřík by rád otevřel odbornou diskusi na téma redefinice veřejnoprávnosti. V době internetu a multiplikace vysílacích kanálů se podle něj "rozhlas se jakoby vrací zpátky do svých pozic a má opět být šanci být etalonem" slušnosti, pravdivosti nebo také čistoty jazyka.

Co řekl Medek o posluchačích Rádia Wave

Novopečený šéf rozhlasu Richard Medek, za svého předchůdce Kasíka programový ředitel, se loni na podzim zapsal do paměti hlavně mladých posluchačů větou o tom, že menšinové publikum ČRo4-Rádia Wave "není budoucností tohoto národa, anebo velice ojediněle". Uvedl to na schůzi rozhlasové rady, která se zabývala písní Swastika Eyes skupiny Primal Scream a její text mylně měla za propagaci fašismu. Z téhož pak rada obvinila i samotnou stanici Wave. Slova radních i Medka vyvolala veřejné protesty a akce na podporu zmíněného rádia.

 

Kdo je kdo

Richard Medek - býval programovým ředitelem ČRo, přechodným vedením rozhlasu byl pověřen po odvolání generálního ředitele Kasíka letos v červenci

Peter Duhan - v minulosti vedl ČRo 6, po Medkovi převzal na přechodnou dobu funkci programového ředitele

Jiří Mejstřík - ČRo řídil již v letech 1992 a 1993; podle médií podniká ve třech firmách s místopředsedou rozhlasové rady Ladislavem Jišou, rada míní, že se o střet zájmů nejedná a Mejstřík své členství ve firemních funkcích prý pozastavil

Autoři: ,