Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rivalové se dohodli. Czech Coal bude dodávat uhlí pro Počerady 50 let

Ekonomika

  9:14aktualizováno  9:36
PRAHA - ČEZ uzavřel smlouvu s Czech Coalem o dodávkách uhlí z dolu Vršany pro svou elektrárnu Počerady. Dohoda zajistí zásobování Počerad až na 50 let. Firmy se dohodli i na opcích pro prodej Počerad Czech Coalu v letech 2016 nebo 2024 za předem sjednanou cenu, její výši ale ČEZ nesdělil.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš (vlevo) s majitelem těžařské skupiny Czech Coal Pavlem Tykačem (vpravo) foto: Lidovky.cz

Klíčová dohoda mezi znesvářenými společnostmi se začala rýsovat již před Vánoci. Tým právníků poté několik měsíců dolaďoval podrobnosti. Dohoda může trvat až do roku 2060, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Cenu uhlí za jeden gigajoule ČEZ a Czech Coal stanovily na 38,8 korun. Podle ČEZ to odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu a cena je srovnatelná s částkou, za kterou dlouhodobě nakupují i teplárenské společnosti. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohoda zajistí Czech Coalu trvalý odběr hnědého uhlí, ČEZ ale bude odebírat pět milionů tun ročně namísto dřívějších 8,5 milionu tun. "ČEZ se tak vzdá veškerého výhřevného teplárenského uhlí, v jednání zůstává pouze odběr studeného uhlí z Vršan pro blízké Počerady. Toto uhlí teplárny nikdy neodebíraly," uvedl Kříž.

Dobrá zpráva pro region

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že dohoda představuje v energetice stabilizační prvek a zajistí dostatek pracovních míst v regionu. "Zároveň se tím otevírá prostor pro rozsáhlejší investice do zlepšování provozu elektrárny Počerady i dolu Vršany," uvedl Beneš.

"Je to dobrá zpráva pro celý severočeský region dosud kriticky ohrožený nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Smlouva zakládá dlouhodobou perspektivu pro 1300 zaměstnanců přímo ve skupině Czech Coal. Dalších přibližně 3200 lidí bude mít práci mimo skupinu ve službách a dodavatelských firmách. Je to ojedinělá garance pracovních příležitostí na mnoho desítek let," uvedl Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné ze skupiny Czech Coal.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat