Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ropa už stojí stejně jako před válkou, paliva v Česku zůstala o pětinu dražší

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Vyjednávaní o příměří na Ukrajině a rostoucí počet onemocnění covid-19 v Číně vedl na trzích k poklesu cen ropy. Ty se dostaly tam, kde byly v den začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoliv pohonné hmoty v posledních dnech v Česku zlevňují, byly tehdy jejich ceny o více než pětinu nižší.
  16:11

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny ropy až téměř k 134 dolarům za barel, což je v přepočtu asi tři tisíce korun. To v kombinaci s oslabující korunou způsobilo skokové nárůsty cen pohonných hmot. Ceny nafty i benzinu dosáhly historicky nejvyšších hodnot a na některých stanicích se přehouply i přes hranici padesáti korun za litr. Nyní se ale zdá, že se karta postupně obrací.

Cena severomořské ropy Brent totiž poprvé od začátku března klesla pod 100 dolarů za barel. Na nastalý vývoj má i značný vliv válka na Ukrajině. Země totiž s Ruskem jedná o příměří a rozhovory tak zmírňují obavy z dalšího přerušení dodávek suroviny na globální trh. Důvodem je ale i prudký nárůst počtu nově nakažených nemocí covid-19 v Číně, který vyvolává obavy ze snížení poptávky po ropě.

Krátce po středečním poledni vykazovala ropa Brent pokles o 7,5 procenta zhruba na 98,90 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 7,9 procenta a prodávala se přibližně za 94,80 dolarů za barel.

„Očekávání pozitivního vývoje v rusko-ukrajinských rozhovorech o příměří posílilo naděje na zmírnění napětí na světovém trhu s ropou,“ uvedl analytik společnosti Fujitomi Securities Tošitaka Tazawa.

K poklesu cen ropy přispěla i slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že Moskva je pro co nejrychlejší obnovení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Čeká, až Washington zruší sankce vůči Teheránu. Rozhovory o obnovení jaderné dohody, které by vedly ke zrušení sankcí uvalených na íránský ropný sektor, se nedávno zastavily kvůli požadavkům Ruska.

Cena za litr paliva už o několik korun klesla

Po několika týdnech klesají už i ceny pohonných hmot. Litr nafty v pondělí stál průměrně 49,22 koruny za litr, o 35 haléřů méně než v neděli. Třetím dnem v řadě zlevňuje i benzin. V pondělí jeho průměrná cena klesla o 54 haléřů na 46,54 koruny. Nahrává tomu zlevňující ropa i posilující koruna.

„Plošná cena Naturalu 95 se u námi poskytovaných tankovacích karet v síti Shell snížila ve srovnání s minulým týdnem celkem o více než 3 Kč/l. Ještě výraznější pokles nastal u nafty, jejíž plošná cena aktuálně klesla na 45,39 Kč/l, což je v součtu o 4 Kč/l méně než před týdnem,” řekl Damir Duraković, který je generálním ředitelem nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty.

Za nynějším poklesem cen ropy jsou také obavy některých obchodníků, kteří spekulují na rychlý cenový růst. Tito lidé ropu začali prodávat v obavách z výrazné cenové nestability, která by mohla jejich plány zhatit, řekl Ueno agentuře Reuters. 

Rychlým růstem cen ropy na světových trzích v poslední době argumentovali někteří prodejci pohonných hmot, když výrazně zvýšili maloobchodní ceny.

Někteří analytici ale říkají, že skokové zlevnění cen benzinu a nafty nyní nepřijde. „Riziko propsané v aktuálních cenách pohonných hmot se zatím nezměnilo. Důvody aktuálního poklesu cen ropy jsou totiž mimo současný konflikt. Nejvíce se pod aktuálním poklesem podepisují obavy z dalších lockdownů v Číně, kvůli skokovému nárůstu nových případů onemocnění covid-19. Čína je totiž největším dovozcem ropy na světě,“ dodal analytik XTB Štěpán Hájek.

Autoři: ,