Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozinky v českých obchodech obsahují jed, který může způsobit rakovinu

Ekonomika

  10:43aktualizováno  18:24
PRAHA - Více než dvojnásobné překročení limitu pro plísňový jed ochratoxin A v rozinkách dvou značek prodávaných v supermarketech na českém trhu odhalil spotřebitelský časopis dTest. Tento jed, který může způsobit nádory ledvin a varlat, obsahovaly rozinky z Turecka a z Argentiny.
Rozinky - ilustrační foto.

Rozinky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Časopis upozornil, že plíseň není viditelná okem a jed nelze zničit tepelnou úpravou při vaření či pečení.

dTest podal podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) k nahlášení obou závadných výrobků do unijního systému rychlého varování RASFF. Konkrétní obchody, které závadné rozinky prodávají, časopis neuvedl. Z obchodních řetězců se k prodeji přihlásily společnosti Lidl a Kaufland. Billa a Ahold je ve svém sortimentu nemají.

"Jsme v úzkém kontaktu s příslušným dodavatelem. Prodejny byly pověřeny okamžitou kontrolou dané šarže a její odstraněním," uvedl tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Zákazníci, kteří si již uvedené rozinky koupili, je mohou v prodejně vyměnit, dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"V našich prodejnách nabízíme pouze balení 250 g (Suntree - Turecko), kde dle dTestu byly naměřené hodnoty ochratoxinu v limitu. I přesto jsme ihned kontaktovali dodavatele a v současné době se celou záležitostí zabýváme," reagovala mluvčí Lidlu Jitka Vrbová.

Mluvčí Státní zemědělské a potravinové inspekce Pavel Kopřiva potvrdil, že inspekce přijala podnět v pondělí večer a začala se jím zabývat. "Zjišťujeme, kde se tyto rozinky prodávají a zda jsou ještě na trhu. Pokud ano, odebereme vzorky a provedeme laboratorní rozbor. Až teprve na základě naší analýzy můžeme vložit výsledky do RASFF," vysvětlil mluvčí.

Vzhledem k závažnosti je tato záležitost pro inspekci prioritou. "Pracujeme na tom, abychom měli výsledky co nejdříve. Výsledky vzorků odebraných třetími stranami nemají ze zákona právní váhu," uvedl Kopřiva.

Více než trojnásobek unijního limitu, který činí deset mikrogramů na kilogram, testy zjistily u rozinek Sultanien Suntree z Turecka. Do České republiky je dovezla německá firma Heinrich Brüning.

U argentinského výrobku Rozinky obří Nature park byl limit překročen dvojnásobně. Distributorem je K-SERVIS PRAHA a.s. z Rudné u Prahy. Spotřebitelský časopis odhalil závady při kontrole vánočních pochoutek. Redaktoři nakoupili v různých českých obchodech celkem 24 vzorků rozinek a 20 balíčků pražených loupaných arašídů. Všechny arašídy byly zdravotně nezávadné.

Autoři: ,