Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nezmrzli jsme a to Moskvu zaskočilo. Skutečně věřila, že má Evropu v hrsti, říká energetický zmocněnec Bartuška

Vladimír Putin jako „problémový medvěd“ na jednom z předchozích ročníků proslulého mohučského masopustu | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Už víc než rok odolává Ukrajina ruským okupantům a svět se za tu dobu radikálně změnil. Nečekaně rychle padl i mýtus, že Evropa bez plynu a ropy z Ruska zmrzne a ocitne se na kolenou. „Už to, jak se Evropa dokázala vypořádat s Ruskem, s jeho energetickou zbraní, je úžasný příběh,“ říká zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Čekal jste, když před rokem Rusové zaútočili na Ukrajinu, že se do roka dokážeme obejít bez energií z Ruska? A že ceny přitom klesnou na předválečnou úroveň?
Věřil jsem, že se Evropa zvládne obejít bez ruské ropy a plynu, i když to bude složité. Před rokem jsem říkal, že nás čekají tři složité zimy. Zatím jsme úspěšně zvládli tu první, ještě není všemu konec. Ale zvládneme to. O tom jsem byl přesvědčen tehdy a jsem i teď.

Lidovky.cz: Jaká rizika máme ještě před sebou?
Hlavně rizika geopolitická, protože se evidentně ve světě začaly dít věci. Nejenom v Evropě, ale především mimo Evropu se dnes odehrávají události, které na nás mohou mít dopad ještě v mnoha dalších oblastech. Celkově se počínaje covidem v roce 2020 ve světě něco láme a my ještě zdaleka nevidíme, co všechno se změní.

Lidovky.cz: Co máte na mysli?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat