Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpačitý start PirateLeaks: výpadky a známé informace

Afghánistán

  11:52
PRAHA - Obdoba nezávislého serveru WikiLeaks v režii České pirátské strany (ČPS) budí tři měsíce po svém založení spíše rozpaky. V pondělí byly na stránkách PirateLeaks zveřejněny údaje o hospodaření českých politických stran, server ale trápí výpadky a nezájem přispívajících.

Místopředseda Pirate Party International Jakub Michálek foto: ČTK

V dopoledních hodinách byly na stránkách PirateLeaks zveřejněny seznamy sponzorů politických stran a zprávy o jejich hospodaření. Tyto dokumenty jsou však veřejné a každý do nich může nahlédnout v Poslanecké sněmovně. Dokumenty byly navíc delší dobu na serveru nedostupné.

Piráti chtějí tímto projektem bojovat proti podezřelým zakázkám a zvýšit otevřenost české politiky. Na server PirateLeaks mohou lidé zasílat například dokumenty o podezřelých zakázkách na ministerstvech nebo radnicích. Po ostrém prosincovém startu však stránky stále zejí prázdnotou.

Po vzoru WikiLeaks

Stránka PirateLeaks si bere za vzor mezinárodní server WikiLeaks, který se proslavil zejména zveřejňováním utajované americké diplomatické komunikace a zpráv z válek v Afghánistánu a Iráku.

Prvními zveřejněnými "úniky" informací byly dokumenty z ministerstva kultury a Ústeckého kraje. Web má však od svého spuštění technické potíže, údajně kvůli přetížení serveru.

Prvním zveřejněným dokumentem s celostátním dopadem je příprava velké novely kopírovacího zákona, která podle "pirátů" ukazuje na velký vliv organizací vybírajících poplatky za autorská díla na výslednou podobu zákona. Dokumenty mohou lidé na server zasílat anonymně. Obdržené texty vyhodnotí správci webu.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...