Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ŘSD podá další čtyři žaloby kvůli dálnici D47

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podá příští týden další čtyři žaloby u Rozhodčího soudu na zhotovitele dálnice D47 kvůli reklamovaným vadám na komunikaci. Dosud podalo osm žalob. Žaloby budou směřovat na společnosti Eurovia a Strabag, které vedly jednotlivá konsorcia zhotovitelů. ŘSD také vypíše v prosinci tendry na uzavření rámcových smluv pro menší opravy silnic I. třídy. Na opravy má celkem čtyři miliardy korun.

Žaloby se týkají především úseku z Hrušova do Bohumína a návazného úseku, kde ŘSD reklamuje zvlněnou vozovku a nadměrné opotřebení mostů. Smlouvy s firmami podepsalo ŘSD v roce 2004 a stavby převzalo v roce 2006. Stát začal zjištěné vady reklamovat až po nástupu současného ředitele ŘSD Davida Čermáka v květnu letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro ukončení sporu se stavaři stát požaduje, aby zhotovitel uznal všechny reklamované vady, navrhnul způsob odstranění a na vlastní náklady je odstranil. Zároveň má prodloužit záruku o deset let. Zhotovitel by měl zajišťovat finální opravy a monitorování stavu dálnice po celou dobu záruky na své náklady. Zároveň by měl stanovit technické parametry v době ukončení záruky.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl loni, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá. Kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala v minulosti na ŘSD žalobu.

Tendr za čtyři milardy na opravu silnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypíše v prosinci tendry na uzavření rámcových smluv pro menší opravy silnic I. třídy. Na opravy má celkem čtyři miliardy korun. Firmy, se kterými podepíše rámcové smlouvy, se budou moci účastnit soutěží na konkrétní zakázky.

Rozhodovat pak bude jen cena, řekl generální ředitel ŘSD David Čermák. ŘSD v prosinci spustí dvouletý pilotní projekt uzavírání rámcových smluv.

  Na rychlostní silnici R35 na 287. kilometru ve směru na Lipník nad Bečvou praskla  zřejmě vlivem horka vozovka.

Na rychlostní silnici R35 na 287. kilometru ve směru na Lipník nad Bečvou praskla zřejmě vlivem horka vozovka.

Od nového systému si slibuje zrychlení stávajícího procesu zadávání zakázek, finanční úspory, vyšší transparentnost a eliminaci podezření z dělení zakázek. Jedním z důvodů je snížení limitu pro zadávání zakázek malého rozsahu.

Stavební firmy se budou moci ucházet o zakázky na dodávku asfaltové vozovky, mikrokoberců a ocelových svodidel. Jednotlivé stavební akce bude ŘSD vypisovat rok dopředu.

Dosud ŘSD na malé zakázky oslovovalo tři až pět firem napřímo, a ty pak soutěžily mezi sebou, v novém systému budou osloveny všechny firmy s uzavřenými rámcovými smlouvami a mezi nimi rozhodne pouze nabídnutá cena.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!