Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Murdoch odmítl, že by ovlivňoval britské politiky

Média

  16:15
LONDÝN - Mediální magnát Rupert Murdoch dnes před komisí soudce Briana Levesona odmítl obvinění, že by své impérium využíval k ovlivňování britských představitelů.

Rupert Murdoch foto: Reuters

Komise se zabývá etikou britských médií a zjišťuje okolnosti odposlechů v Murdochově listě News of the World (NoW).

Jedenaosmdesátiletý Murdoch před komisi předstoupil jen den poté, co tak učinil jeho syn James. Jeho výpověď, jak připomíná portál news.sky.com, vedla k výzvám adresovaným ministru kultury Jeremymu Huntovi, aby rezignoval. Úřad mezitím opustil Huntův poradce pro olympijské záležitosti Adam Smith.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise se Ruperta Murdocha ptala na jeho oběd z ledna 1981 s někdejší premiérkou Margaret Thatcherovou, se kterou tehdy jednal o záměru koupit listy The Times a The Sunday Times. Prohlásil, že patří k velkým příznivcům Thatcherové, ale že ji nikdy o žádnou laskavost nepožádal.

Odposlechy v NoW

Komise od loňského podzimu vyslechla řadu svědectví o rozsáhlém porušování zákonů v NoW, včetně odposlechů hlasové schránky unesené dívky Milly Dowlerové, která byla později nalezena zavražděná. Zveřejněním tohoto faktu aféra kolem odposlechů loni v létě propukla naplno a hluboce otřásla britskou mediální i politickou scénou. Murdoch kvůli skandálu NoW zavřel.

Murdoch také popřel, že by ovlivnil jmenování někdejšího šéfredaktora NoW Andyho Coulsona na post mluvčího premiéra Davida Camerona. Zároveň odmítl, že by s ministerským předsedou jednal o chystaném celkovém převzetí satelitní stanice BSkyB, kterou nyní z 39 procent vlastní jeho News Corporation.

V písemném prohlášení pro komisi uvedl, že o Coulsonově jmenování nejednal s Cameronem a ani s jinými vysoce postavenými konzervativními politiky či jejich poradci a že nikoho nežádal, aby s nimi jednal jeho jménem.

Murdoch uvedl, že vyšetřování vítá, protože chce uložit některé "mýty ke spánku". Odmítl obvinění, že využívá své charisma k uplatnění autority nad svým mediálním impériem. Naopak se prý snaží, aby stanovil příklad etického chování a aby zdůraznil, že takové chování také očekává. "Jde to popsat mnoha způsoby. Ale činím tak skrze auru či charisma? Nemyslím," řekl Murdoch. Magnát vysvětlil, že neupřednostňuje komerční zájmy před etikou a že jeho cílem je vždy v zájmu veřejnosti říkat pravdu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...