Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Rusko dál „luxuje“ cizí banky, kvůli sankcím přišly o majetek ty německé

deutsche bank logo foto: Profimedia.cz

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informovali o tom v sobotu světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 700 milionů eur (přes 17 miliard Kč).
  18:30

Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

Západoevropské finanční instituce poskytly na plánovaný projekt bankovní záruky a ruská společnost RusChemAlliance, v níž má poloviční podíl Gazprom, si od nich nyní nárokuje stamiliony eur.

UniCredit soud nařídil zabavit majetek za 463 milionů eur, informovaly v pátek zahraniční tiskové agentury, v případě Deutsche Bank jde podle dnešní zprávy deníku Financial Times (FT) o 238,6 milionu eur.

U Commerzbank podle FT požadovala RusChemAlliance zabavení majetku za necelých 95 milionů eur, přičemž detaily o rozhodnutí soudu nebyly jasné. Agentura Reuters ovšem napsala, že soud této bance zablokoval aktiva za 93,7 milionu eur a také zabavil její budovu v centru Moskvy.

Uvedené banky byly ručiteli u dohody o stavbě závodu na zpracování plynu mezi RusChemAlliance a německou společností Linde, píše list FT. Smlouva byla podepsaná v červenci 2021, o rok později ale Linde účast na projektu pozastavila v důsledku protiruských sankcí zavedených na Západě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Kvůli sankcím také banky stáhly své záruky spojené s projektem, uvádí agentura DPA.

Podle FT představuje intervence arbitrážního soudu jeden z nejvýznamnějších kroků proti západním bankám od začátku plnohodnotné války v únoru 2022. Přichází poté, co Evropská centrální banka vyzvala poskytovatele půjček z eurozóny, aby urychlili svůj odchod z ruského trhu, mají-li tam své odbočky. Generální ředitel italské UniCredit Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné.

V případě Deutsche Bank arbitrážní soud rozhodl, že společnost nemůže své operace v Rusku odprodat, což by už dříve podle FT vyžadovalo souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bankovní skupina sídlící ve Frankfurtu uvedla, že si již v souvislosti s arbitráží vyčlenila kolem 260 milionů eur. „Budeme potřebovat vidět, jak budou tento nárok implementovat ruské soudy, a vyhodnotit bezprostřední dopad na operace v Rusku,“ sdělila banka. Commerzbank se podle Reuters k postupu soudu ihned nevyjádřila.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!