South Stream měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy a vyhnout se území Ukrajiny, Rusko ale v pondělí oznámilo konec projektu.
ČTĚTE TAKÉ: |
„Jsem si jist, že ruská strana je připravena jednat s těmito zeměmi o tom, co musíme učinit a jak tuto situaci řešit,“ prohlásil diplomat podle agentury AFP. Ze zemí, s nimiž je prý Moskva ochotna jednat, citoval Maďarsko, Rakousko a Srbsko. Z rozhovorů naopak vyloučil Bulharsko, které prý není spolehlivým partnerem.
‚Bez souhlasu Bulharska to nejde’
Bulharsko počátkem června na žádost Evropské komise pozastavilo přípravné práce na plynovodu v reakci na březnové připojení ukrajinského Krymu k Rusku. Rusko v pondělí uvedlo, že bez souhlasu Bulharska není s to výstavbu plynovodu realizovat, a oznámilo konec projektu. Týž den Moskva podepsala dohodu s Tureckem o výstavbě podmořského plynovodu přes Černé moře, který by spojoval obě země.
Čižov uvedl, že z hlavního uzlu v Turecku se dá tento plynovod rozšířit „všemi směry“. Pro země, které dosud vyjadřovaly zájem o dodávky plynu ze South Streamu, prý případné potrubní vedení z Turecka nakonec „nebude horší“ než South Stream.
South Stream měl ruský plyn dovést do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko South Stream vnímaly jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což už Evropa zažila před osmi lety a znovu před pěti lety. Plyn z ruského projektu by navíc uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky.