Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy

Ekonomika

  15:24aktualizováno  17:45
VÍDEŇ - Spor mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně cen zemního plynu se již citelně dotknul i států Evropské unie. Snížení dodávek této strategické suroviny hlásí Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Francie.

Ruský plynovod foto: ČTK

Výrazný pokles zásobování ruským plynem přes ukrajinské plynovody nyní hlásí řada evropských zemí. Gazprom dnes ujistil, že evropští zákazníci zasažení krizí s Ukrajinou budou zásobeni dostatkem plynu do úterního večera.

Jak ovlivnil spor Ruska s Ukrajinou dodávky plynu do evropských zemí

ČR - Zatím není nijak krácena na dodávkách zemního plynu. V roce 2004 činila spotřeba plynu 8,7 miliardy kubických metrů. Zhruba tři čtvrtiny plynu pocházejí Ruska a čtvrtina z Norska.
Přibližně procento spotřebovávaného plynu ČR těží.

FRANCIE - Objem dodávek plynu z Ruska klesl až o 30 procent.

ITÁLIE - Dodávky plynu z Ruska poklesly o 24 procent. Dodávky z Ruska pokrývají asi 30 procent z celkové spotřeby plynu, která v roce 2004 činila 66,5 miliardy kubických metrů.

MAĎARSKO - Zásobování plynem z Ruska se snížilo už o více než 40 procent. Maďarsko se nyní chystá snížit o 40 procent tranzitní objem plynu do Srbska a Bosny a Hercegoviny. Maďarsko dováží 80 procent spotřeby plynu, z toho 70 procent pochází z Ruska. Spotřeba plynu činila v roce 2004 11,6 miliardy kubických metrů.

MOLDAVSKO - Rusko mu kvůli sporu o ceny zastavilo téměř veškeré dodávky plynu. Moldavsko ročně kupuje od Ruska přibližně tři miliardy krychlových metrů plynu.

NĚMECKO - Získává z Ruska více než třetinu své spotřeby plynu, která v roce 2004 činila 77,3 miliardy kubických metrů.
POLSKO - Hlásí snížení dodávek ruského plynu o 38,5 procenta, tedy na osm milionů kubických metrů z nynějších 13 milionů denně. Spotřeba plynu činila v roce 2004 11,3 miliardy kubických metrů.

RAKOUSKO - Hlásí snížení dodávek ruského plynu o třetinu. V roce 2004 spotřebovala 7,7 miliardy kubických metrů plynu, asi 60 procent pochází z Ruska.

RUMUNSKO - Dodávky ruského plynu poklesly o pět milionů kubických metrů za den, tedy asi o 30 procent. Domácí produkce, asi 13 miliard kubických metrů ročně, pokrývá 60 procent spotřeby, zbytek dováží Rumunsko většinou z Ruska. V roce 2004 Gazprom vyvezl do Rumunska 4,14 miliardy kubických metrů plynu.

SLOVENSKO -  Dodávky ruského zemního plynu z Ukrajiny na Slovensko klesly o 30 procent. Spotřeba plynu činila v roce 2004 5,7 miliardy kubických metrů.
UKRAJINA - Loni Gazprom prodal Ukrajině 25 miliard kubických metrů plynu, tedy asi třetinu domácí spotřeby.  

"Přijali jsme všechna nezbytná opatření, abychom zásobili Evropu plynem v souladu s našimi smlouvami. Zítra večer budou dodávky plynu do Evropy zcela obnoveny v souladu s našimi smlouvami," prohlásil viceprezident Gazpromu Alexander Medveděv.

Gazprom se také rozhodl poslat plynovodem určeným evropským zákazníkům 95 milionů krychlových metrů plynu denně navíc, aby kompenzoval "ilegální odběr" Kyjeva, upřesnil Medveděv. Kyjev nelegální odběr popírá, pohrozil ale, že začne ruský plyn odebírat jako platbu za tranzit, pokud teploty klesnou pod bod mrazu, jak prý vyplývá ze smluv.

Poptávka po plynu v západní Evropě je nyní kvůli mrazivému počasí na vrcholu. Západní Evropa dováží z Ruska 25 procent své potřeby plynu, z toho kolem 80 procent plynu teče plynovodem přes Ukrajinu.

Rusko chce po Ukrajině výrazně vyšší cenu za zemní plyn než dosud. Ukrajina platila 50 dolarů za tisíc metrů krychlových, ale Rusko po ní chce až 230 dolarů. To je cena, kterou za plyn platí zákazníci v západní Evropě. Vzhledem k tomu, že Ukrajina na vyšší ceny nepřistoupila, ruský dodavatel plynu Gazprom ji odstavil od zásobování.

Ruský plynárenský monopol Gazprom už obvinil Ukrajinu, že zadržela na 100 milionů kubických metrů zemního plynu z dodávek pro další evropské státy. Kyjev to popírá, pohrozil ale, že začne ruský plyn odebírat jako platbu za tranzit, pokud teploty klesnou pod bod mrazu. Asi třetinu objemu plynu, který se v Evropě spotřebovává, dodává právě ruský Gazprom. Většina tohoto objemu jde přes území Ukrajiny.

ČR nižší dodávky zatím nedostává
Spor zapříčinil snížení i dodávek plynu do Rakouska, a to zhruba o třetinu. Společnost ÖMV, která dovoz ruského plynu zajišťuje tvrdí, že závazky vůči odběratelům v Rakousku je schopna krýt z rezerv, nevyloučila však problémy se zásobováním průmyslových firem.  K razantnímu kroku se odhodlala Itálie. Ta doporučila všem významným dovozcům zemního plynu, aby zvýšili nákup suroviny na maximum. 

O 25 až 30 procent klesl i objem dodávek ruského plynu do Francie. "Gaz de France potvrzuje výrazné narušení dodávek ruského plynu z neděle na pondělí," píše se ve sdělení francouzské firmy. Ta prý přijala opatření k tomu, aby se vyhnula negativním dopadům na odběratele ve Francii, konkrétní informace ale neuvedla. Země, které se potýkají s výpadkem zásobování plynem, ale většinou mají zásoby na několik dnů, připomíná agentura Reuters.

Dodávky se snížily i na Slovensko a klesly o 30 procent. "Pro dnešek Rusko potvrdilo snížení dodávek o 30 procent. Naše dodávky ale nesouvisí s dalším tranzitem," uvedla mluvčí přepravce a distributora plynu Slovenský plynárenský priemysel Dana Kršáková . To znamená, že českému přepravci RWE Transgas by měl ze Slovenska proudit takový objem plynu, jaký si dohodl s ruským dodavatelem.
Autor: