Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Ekonomika

  9:12aktualizováno  9:52
Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů úroků ze zahraničních dluhopisů. Peníze má, ale Západ kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu neumožnil Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.
Ruský rubl.

Ruský rubl. foto: Profimedia.cz

Rusko uvedlo, že splatnou částku investorům odeslalo, finanční sankce uvalené na něj po invazi ale Moskvě znemožňují přístup k základní finanční infrastruktuře, aby mohla zahraničním věřitelům zaplatit podle zvyklostí.

Ruské ministerstvo financí prohlásilo, že někteří držitelé dluhopisů z Tchaj-wanu podle agentury Reuters tvrdí, že jim platby do pondělí nepřišly. Pro mnohé držitele neobdržení platby zavčas znamená selhání.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se nyní mnozí zahraniční věřitelé Ruska ocitají ve složité situaci. „Ti kvůli blokaci nemají své peníze řádně a včas na účtech. Musí zvažovat, jak se k penězům dostat,“ tvrdí.

Celkem se jedná o 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) na úrocích ze dvou dluhopisů. Jeden bond se obchoduje v amerických dolarech a druhý v eurech. Termín splatnosti úroků byl před měsícem a v neděli večer skončila 30denní lhůta, kterou Rusko ještě mělo na vyrovnání závazků.

Jde o běžnou praxi - jestliže dlužník nezaplatí podle stanovené dohody, začíná třicetidenní ochranná lhůta, kdy ještě může sjednat nápravu.

Ruský bankrot podle Kovandy nemůže být vyhlášen běžným způsobem. „Běžně ji totiž vyhlašují ratingové agentury, které schopnost dané země dostávat svým dlužním závazkům dlouhodobě monitorují. Kvůli letošním sankcím Západu však s tímto monitorováním v případě Ruska musely přestat,“ upozorňuje.

Platební neschopnost by tak měli vyhlásit sami věřitelé. Podle ekonoma Kovandy je ale možné, že s takovým rozhodnutím budou někteří vyčkávat.

Vzhledem k tomu, že v prospektu k dluhopisům není uveden přesný termín, právníci tvrdí, že Rusko může mít na vyplacení držitelů dluhopisů čas do konce následujícího pracovního dne, tedy dneška.

Naposledy bylo Rusko v podobné situaci v roce 1918 za bolševické revoluce, kdy nový komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin odmítl zaplatit dluhy carského Ruska. Platební neschopnost Moskvy z roku 1998 se týkala jen závazků v místní měně.

Ruský plyn bude pro „napřátele“ jen za rubly, oznámilo Rusko:

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat