Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko prudce snížilo dodávky ropy do Česka

Ekonomika

  19:31
PRAHA - Rusko bez udání důvodu prudce snížilo dodávky ropy do České republiky. Dodávky klesaly celý minulý týden a podle ruské strany bude snížení pro měsíc červenec ve větším rozsahu. Ze smluvně dohodnutých 500 tisíc tun ropy zřejmě dojde méně než 300 tisíc tun. V politických kruzích panuje obava, že jde o reakci na podpis smlouvy o radaru, ministerstvo to ale odmítá, výpadek je prý způsoben technickými problémy.

Družba. foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

Informace jako první přinesl server Euro online. "Zjišťujeme, co se děje, jsme v kontaktu s Ruskem i s Evropskou unií. Nyní nechci situaci nijak komentovat, stanovisko k tomu vydáme v pondělí," uvedl pro Euro online Václav Bartuška, český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana k výpadkům dodávek ropy docházelo i v červnu. Jak dnes řekl v rozhovoru pro televizi ČT 24,
pravděpodobně jde o technické problémy, ale mohou být zatím i obchodní
podmínky. Česká republika má ale podle něho dostatečné zásoby suroviny a není čeho se bát. "Pro ilustraci my máme zásoby na zhruba 95 dní, což jsou více než tři měsíce. Třeba v ropě máme zásoby skoro milion tun a tady se bavíme o výpadku desítek, možná stovky tisíc tun," uvedl.

Za výpadkem stojí technické důvody
Podle zdroje z ruské ropné společnosti Tatněfť byl pokles dodávek způsoben přeložením části dodávek z technických důvodů na další měsíc. "V červenci byl nedostatek surovin, takže některé objemy byly přeloženy na srpen," řekl zdroj agentuře Reuters. Rozsah poklesu červencových ruských dodávek odhadl na 30.000-40.000 tun.

Celou záležitost kromě ministerstva průmyslu řeší i ministerstvo zahraničních věcí. V českých politických a petrochemických kruzích od
čtvrtka panuje velká nervozita, protože nikdo neví, zda jde o ruskou reakci
na podpis smlouvy o radaru, nebo zda má jen ruský provozovatel ropovodu
Družba nějaké technické problémy. Pravděpodobněji se ale jeví první možnost.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský ale nevidí celé dění tak
dramaticky. "V současné době zjišťujeme příčiny, není to však situace
netypická. K poklesům dodávek docházelo v letním období i v předchozích
letech. K poklesu dodávek plynu nedošlo," dodal. To, že došlo k výpadkům
pouze u ropy potvrzuje variantu, že jde o běžný technický problém, řekl s
tím, že důvody výpadku dodávek MPO zveřejní v průběhu příštího týdne.

"Situace se nyní řeší a pokud by se nepodařilo zajistit červencové dodávky
ropy ropovodem Družba, tak se zvažují náhradní dodávky ropovody TAL a IKL," řekl pro Euro online Ivan Souček, generální ředitel České rafinérské.
"Snažíme se nakoupit ruskou ropu z tankerů ve Středozemním moři a dopravit ji přes ropovody TAL a IKL. Pokud by snížení dodávek trvalo mezi jedním až dvěma měsíci, tak by to pro Českou republiku nepředstavovalo žádný problém, například na čerpacích stanicích by nikdo nedostatečné dodávky nepocítil," řekl  Francois Vleugels, generální ředitel Unipetrolu,
největšího z procesorů České rafinérské.
Autor: