Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský vývoz ropy do Česka je na pětině plánu

Ekonomika

  7:03
MOSKVA - Ruští vývozci ropy zatím nahlásili dodávky do České republiky přes ropovod Družba jen v objemu 73.000 tun z naplánovaných 345.000 tun, termín ale mají do 15. května. Sdělil to po zprávách v ruských médiích tamní monopolní přepravce ropy Transněfť. Dodávky ruské ropy na český trh tak zřejmě budou druhý měsíc po sobě výrazně nižší.

Ilustrační foto foto:  František Vlček, MAFRA

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes ČTK sdělilo, že žádné informace o snížení ruských dodávek nemá. Tuzemský obchodník s ropou Unipetrol uvedl, že o dodávkách ropy za květen se stále jedná.

Podle Transněfti registrovala dodávky do Česka jen společnost Gazprom Něfť.

"Budeme přijímat žádosti o přepravu do 15. května. Žádný vývoz neblokujeme," řekl agentuře Reuters mluvčí Transněfti Igor Djomin.

Dodávky ruské ropy do ČR byly nižší i v dubnu, kdy monopolní přepravce Transněfť místo 410.000 tun přepravil 230.000 tun. Obchodníci uvádějí, že ruské společnosti v posledních měsících svůj vývoz odklánějí od Družby k destinacím s atraktivnějšími cenami, jako je baltský terminál Usť-Luga.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina výpadku, skoro 165.000 tun, připadla na společnost Lukoil, která vývoz do Česka od začátku roku úplně zastavila.

Dubnový výpadek částečně kompenzovala společnost Gazprom Něfť. Ta minulý měsíc zvýšila své dodávky do Česka o 58 procent, z původně plánovaných 146.000 na 230.000 tun, když jí své kvóty v ropovodu předala největší ruská ropná společnost Rosněfť.

Gazprom Něfť podle listu Vedomosti celkově pro druhé čtvrtletí počítá s vývozem do Česka v objemu 400.000 tun. Další zájemci o vývoz do ČR podle Vedomostí nejsou.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták sdělil, že dodávky ropy do ČR zajišťují vlastníci České rafinérské, firmy Unipetrol, Shell a Eni. "Stát do jejich kontraktů nemůže žádným způsobem vstupovat, ani je ovlivňovat," řekl. Unipetrol podle něj MPO sdělil, že žádné informace či náznaky, že by měly být sníženy dodávky ruské ropy, nemá. "Situaci budeme nadále monitorovat," dodal Paták.

"Jednání o dodávkách ropy na měsíc květen stále probíhají. Dodávky ropy budou zahájeny, jakmile se podaří oběma stranám najít shodu ohledně podmínek kontraktu," sdělil ČTK mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) ve čtvrtek novinářům řekl, že se chce dodávkami ropy na český trh zabývat. "Chci věc řešit s majiteli České rafinérské, abychom měli zajištěny dlouhodobé a stabilní dodávky ropy a ropných produktů do České republiky a abychom nebyli vystaveni riziku, že během čtvrtletí budou výpadky," řekl Kuba.

Ruští exportéři ropy mají nyní k dispozici přebytek vývozních kapacit, a tak dávají přednost cenově výhodnějším destinacím. Podle analytika Raiffeisenbanky Andreje Poliščuka se dodávky ruské ropy vrátí k plnému objemu nejspíše ve třetím čtvrtletí. Česko nebude mít jiné východisko, než se dohodnout s dodavateli na ceně, soudí analytik.

Česko snížení dodávek ruské ropy kompenzuje dodávkami přes ropovod IKL.

Objem ropy dopravené ruským ropovodem Družba do ČR v posledních letech klesá. Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu, který dle zástupců ropného průmyslu může snížené dodávky Družby plně nahradit.

V případě ohrožení energetické bezpečnosti ČR může stát sáhnout ke strategickým rezervám ropy. Ty vystačí nejméně na 90 dnů. Stát zvažuje jejich navýšení v příštích letech až na 120 dnů. Zatím však tato potřeba dle dostupných informací kvůli ruské ropě letos nenastala.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat